l1

prevnext

Жировик Льозеля

Liparis loеselii (L.) Rich.

Червона книга України Жировик ЛьозеляКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Голарктичний бореальний вид на пд. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пн.-зх. частина Європи, Сибір, Японія, Середня Азія, Пн. Америка. В Україні - в Карпатах, на Поліссі, в Лісостепу, в Степовій зоні - по долинах рік. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Чн, Кв, Лв, Зк, Чц, Чк, Дн, Пл, Лг.

Чисельність та структура популяцій:

Росте поодиноко або невеликими групами на відстані 10-200 м одна від одної, іноді утворює популяції, які налічують до 200 генеративних особин. Характерні різкі зміни чисельності особин у популяціях впродовж кількох років. Багато місцезнаходжень втрачені. Структура популяцій не досліджена.

Причини зміни чисельності:

Осушення, торфові розробки, знищення осе-лищ унаслідок випасання або заростання чагарниками. Чутливий до зміни гідрорежиму.

Умови місцезростання:

Росте у складі угруповань мезотрофних осокових та осоково-трав'яних боліт на торф'янистих або мінеральних ґрунтах (кл. Scheichzerio-Caricetea nigrae), іноді на верхових сфагнових болотах (кл. Oxycocco-Sphagnetea) і на заболочених луках (союз Calthion кл. Molinio-Arrhenatheretea та асоціація Caricetum gracilis кл. Phragmiti-Magnocaricetea). Уникає сильно кислих ґрунтів, угруповань на карбонатному субстраті. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 20-25 см заввишки, жовтувато-зелена, гола, з коротким кореневищем. Стебло пряме з псевдобуль-бою при основі, яка обгорнута піхвами старих листків. Листків 2, рідко 3, до 11 см завдовжки, донизу переходять у піхви, що обгортають нижню частину стебла. Суцвіття: китиця до 8 см завдовжки, з 1-18 квітками. Квіти зеленкуваті або жовтувато-зеленкуваті, на коротких квітконіжках. Приквітки маленькі, плівчасті, трикутні або яйцеподібно-ланцетні, не довші ніж квітконіжки. Зовнішні листочки оцвітини лінійно-довгасті, трижилкові, внутрішні - вузь-колінійні, одножилкові. Губа майже дорівнює за довжиною іншим листочкам оцвітини, здебільшого догори обернена. Цвіте у травні-липні, плодоносить у червні-вересні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Включений до додатків Бернської конвенції та CITES. Необхідно вивчення структури популяцій та моніторинг їх стану. Охороняється у Канівському та Черемському ПЗ, Шацькому НПП та кількох заповідних об'єктах місцевого значення. Заборонено збирання рослин, заготівля, порушення гідрологічного режиму оселищ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Байрак, Стецюк, 2005; Вініченко, 2006; Каталог раритетного біорізн. заповід. і націон. парків України, 2002; Мельник, Баранський, 2006; Орлов, 2002; 2005; Орлов, Сіренький, Подобайло та ін., 2001; ЧКУ, 1996; Чорней, Никирса, 2001; Шевченко, Тимченко, Парнікоза, 2007; Тора, 1934.

Автор:

В.І. Гончаренко, О.О. Орлов, І.І. Чорней

Фото, малюнок:

Д.М. Іноземцева