l1

prevnext

Билинець щільноквітковий

Gymnadenia densiflora (Wahlenb.) A.Dietr.

Червона книга України Билинець щільноквітковийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Європейсько-малоазійський вид на сх. межі ареалу, загальний ареал потребує уточнення.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європа, Мала Азія. В Україні - в Карпатах (Сх. Бескиди й низькі полонини, Чорного-ра, Чивчино-Гринявські гори), Прикарпатті, дуже рідко на Розточчі, Опіллі, Поліссі. Адм. регіони: Вл, Кв, Лв, Ів, Зк, Чц.

Чисельність та структура популяцій:

В Карпатах зростає на лучних схилах, де трапляється поодинокими особинами, формує невеликі (до 200-300 м2) локальні, але бага-точисельні популяції (3-9 генеративних особин на 1 м2). На Опіллі популяції нараховують по декілька сотень особин, але трапляються рідко. У Прикарпатті популяції повночленні, нормального типу. На Поліссі лише поодинокими особинами, можливо, зник.

Причини зміни чисельності:

Зміна гідрологічного режиму внаслідок осушувальної меліорації, перетворення лук на пасовища, вирубування лісів, господарське освоєння земель.

Умови місцезростання:

У Карпатах: від поясу передгірських дубових і букових лісів до гірськолісового, на лісових галявинах, трав'яних схилах гір, узліссях, найчастіше в улоговинних болотах з домінуванням Eriophorum angustifolium, на карбонатному субстраті, приурочений до угруповань кл. Scheichzerio-Caricetea nigrae та Molinio- Arrhenatheretea. На рівнині, росте на луках, галявинах світлих лісів та узліссях, переважно, в місцях виходу ґрунтових вод. Гігромезофіт, геліофіт, але кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 25-80 см заввишки. Бульби пальчасто-роздільні, сплющені. Стебло товсте, улиснене, порожнисте. Листки широко-ланцетні, 15-30 мм завширшки, загострені, часто вздовж складені, зближені в нижній частині стебла. Суцвіття до 20 см завдовжки, густе, багатоквіткове (40-150 квіток), приквітки дорівнюють зав'язі. Квітки дрібні, яскраво рожеві. Губа 5-7 мм завширшки, трилопатева, шпорець тонкий, лише у 1,5 рази довший ніж зав'язь. Цвіте в червні-серпні (2-3 тижні пізніше за G. conopsea). Плодоносить у липні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку ІІ CITES. Потребує перевірки місцезнаходжень, контролю за станом популяцій, створення заповідних об'єктів в місцях поширення виду. Заборонено збирання рослин, осушувальна меліорація, випас, вирубка лісів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Малиновський, Царик, Кияк та ін., 2002; Мосякін, Тимченко, 2006; Стойко, Ященко, Кагало та ін., 2004; Цвелев 1969; Marhold et al., 2005; Tokaryuk, 2007; Vlcko, Dite, Kolnik, 2003.

Автор:

В.В. Протопопова, І.І. Чорней, А.І. Токарюк

Фото, малюнок:

Р.Я. Кіш