l1

prevnext

Зозульки плямисті (пальчатокорінник плямистий)

Dactylorhiza maculata (L.) Soo s.l.

Червона книга України Зозульки плямисті (пальчатокорінник плямистий)Карта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Зозулинцеві. Orchidaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Поліморфний вид, гібридизує з іншими спорідненими видами.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Євросибірський вид, поширений майже по всій Європі, в Азії - до Середнього Сибіру. В Україні - в Карпатах, лісовій та лісостеповій зонах Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Зк, Чц, Хм, Пл, Хр.

Чисельність та структура популяцій:

Коливається від кількох особин до багатьох сотень. Вікові спектри здебільшого повночленні, задовільне відновлення популяцій відбувається навіть в умовах помірних антропогенних навантажень (випас, сінокосіння).

Причини зміни чисельності:

Осушення боліт, викошування або заростання луків, викопування бульб.

Умови місцезростання:

Вологі луки, осоково-сфагнові болота, серед чагарників, в заболочених лісах з моховим покривом, вздовж струмків. Вимогливий до вологості ґрунту (сирі і дуже вологі), зростає переважно на відкритих місцях, але витримує також слабке затінення, в угрупованнях кл. Molinio-Arrhenatheretea. Гігромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 20-50 см заввишки. Бульби 2-4-роздільні. Стебло пряме, щільне, вгорі трохи гранчасте, рівномірно улиснене. Листки (2-6) відхилені, пласкі, плямисті, до15 см завдовжки, не досягають основи суцвіття. Приквітки вузьколанцетні, коротші квіток. Квітки блідо-рожеві, світло-фіалкові, іноді білі, зібрані у яйцеподібно-циліндричний густий колос. Листочки оцвітини ланцетні. Губа з дрібними фіолетовими цяточками, обернено-ниркоподібна, 7-10 мм завдовжки, 9-14 мм завширшки, на кінці коротко трилопатева, з середньою зубчикопо-дібною лопаттю. Шпорка циліндрична, пряма, тупа, трохи коротша зав'язі або дорівнює їй. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням, у культурі також ризореституційним способом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється в Карпатському БЗ, "Черемському", "Ґорґани", "Розточчя" ПЗ, Карпатському, "Вижницько-му", "Ужанському", Яворівському, Шацькому, "Деснянсько-Старогутському", "Синевир", "Сколівські Бескиди" НПП. В умовах заповідного режиму рекомендується запроваджувати сінокосіння в пізні терміни. Контроль за станом популяцій. Заборонено заготівлю, збирання рослин, порушення місць зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують в ботанічних садах: Національному ім. М.М. Гришка НАН України та Українського державного лісотехнічного університету.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Вахрамеева, Денисова, Никитина, Самсонов, 1991; Каталог раритетного біорізноманіття... , 2002; Остапко, 2001; Собко, 1989; ЧКУ, 1996.

Автор:

І.А. Тимченко, О.О. Орлов, С.М. Панченко

Фото, малюнок:

В.В. Коніщук, Д. Леонтьєв