Коручка болотна
Epipactis palustris (L.) Crantz
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Однодольні. Liliopsida |
Зозулинцеві. Orchidaceae |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Рідкісна рослина.Ареал виду та його поширення в Україні:
Евразійсько-середземноморський вид. В Україні - Полісся, Карпати, Розточчя, Опілля, Лісостеп, Степ (по долинах великих річок), Гірський Крим. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Чк, Кд, Пл, Хр, Лг, Од, Хс, Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Популяції чисельні, щільні, віковий спектр повночлений, правосторонній, частка молодих особин висока.
Причини зміни чисельності:
Надмірне осушення біотопів. Рекреаційне навантаження, знищення при забудові територій.
Умови місцезростання:
Заторфовані долини річок, улоговини, заболочені схили з мокрими і сирими торфово-болотними ґрунтами; в Карпатах часто на гірських висячих болотах. На заростаючих ділянках торфокар'єрів. В Лісостепу, Розточчі і Опіллі - на евтрофних торфових трав'яно-гіпнових болотах кл. Scheuchzerio-Caricetea nigrae, на луках кл. Phragmiti-Magnocaricetea, союзів кл. Molinio-Arrhenatheretea та гігрофільних чагарників кл. Alnetea glutinosae. На Поліссі - на мезотрофних болотах кл. Vaccinio-Piceetea. Мезогігрофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 20-70 см заввишки. Кореневище довге, повзуче. Стебел кілька, прямі. Листки (4-8) довгасто-яйцеподібні, ланцетні. Суцвіття - багатоквіткова китиця, не щільне. Приквітки ланцетні. Квітки до 2,5 см завдовжки, звислі, зовнішні листочки оцвітини ланцетні, 9-11,5 мм завдовжки, зеленкуваті, зсередини зеленкувато-білі або червонуваті, внутрішні - довгасто-яйцеподібні, білуваті, з рожевими смужками; губа довша за зовнішні листочки оцвітини. Зав'язь веретеноподібна, коротко опушена. Цвіте у червні-липні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням та вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Занесено до Додатку ІІ CITES. Охороняється у Карпатському та Дунайському БЗ, Канівському, Поліському, Рівненський, Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, "Медобо-ри" та "Розточчя" ПЗ, в Карпатському, Шаць-кому, "Вижницькому", Ужанському, "Синевир" та "Подільські Товтри" НПП. Заборонено збирання рослин, порушення екотопів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Вирощують у ботанічних садах: Національному ім. М.М. Гришка НАН України та Харківського університету.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне
Основні джерела інформації:
Байрак, Стецюк, 2005; Вахрамеева, Денисова, Никитина, Самсонов, 1991; Собко, 1989; Тим-ченко, 1996, 1998; Тимченко, Фіцайло, 2003; ЧКУ, 1996; Чорней, Буджак, Токарюк, Никирса, 2001; Zahulskyy, 2000.
Автор:
І.А. Тимченко, О.Т. Кузярін
Фото, малюнок:
О.А. Жигаленко