Верба Старке
Salix starkeana Willd.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Вербові. Salicaceae |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Реліктовий бореальний вид на пд. межі ареалу.Ареал виду та його поширення в Україні:
Скандинавія, Середня та Сх. Європа, Сибір, Монголія. В Україні трапляється спорадично на Поліссі, Розточчі-Опіллі, у Передкарпатті, Карпатах, Лівобережному та Правобережному Лісостепу. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Зк, Хм, Вн, Чк, Пл, Хр.
Чисельність та структура популяцій:
Представлений здебільшого нечисленними популяціями з неповночленним віковим спектром.
Причини зміни чисельності:
Зменшення чисельності особин відбувається на докорінно трансформованих (осушених) біотопах унаслідок дії різних антропогенних чинників: випасу, випалювання, будівництва тощо.
Умови місцезростання:
Відзначається широкою еколого-цено-тичною амплітудою. Росте на евтрофних та мезотрофних болотах, торфовищах, вологих заплавних і низинних луках, лучних степах, узліссях, у чагарниках, рідколіссях, світлих лісах, на залізничних насипах тощо. Трапляється як асектатор в угрупованнях трав'яних та трав'яно- мохових боліт кл. Scheuchzerio-Caricetea nigrae, гігрофільних чагарників кл. Alnetea glutinosae, вологих лук союзу Molinion caeruleae тощо. Гігромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Нанофанерофіт. Низький листопадний кущ, 0,5-1 м заввишки. Листки яйцеподібні, обер-ненояйцеподібні або еліптичні, з коротко загостреними верхівками, цілокраї або зубчасті, зверху зелені, знизу свинцево-сизі, у зрілому стані голі, 2-6 см завдовжки, 2-4 см завширшки. Прилистки косояйцеподібні, зубчасті, виражені лише на добре розвинених пагонах. Сережки 2-4 cм завдовжки, циліндричні, тонкі, нещільні. Приквіткові луски жовтуваті, зрідка на верхівці темні. Квітки двотичинко-ві, тичинки вільні, голі, з жовтими пиляками. Зав'язь шовковиста, на довгій ніжці. Стовпчик короткий, приймочки з короткими відхиленими назовні лопатями. Цвіте у квітні- травні, плодоносить у червні. Утворює гібриди з Salix cinerea, S. aurita, S. rosmarinifolia, S. myrtilloides. Поновлюється насінням та вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняють у Шацькому, "Деснянсько-Старогутському" НПП, ПЗ "Розточчя", заказнику "Верхобузькі болота" (Львівська обл.) та на інших об'єктах ПЗФ. Для розробки природоохоронних заходів необхідні додаткові хорологічні, еколого-фітоценотичні та популяційні дослідження. Заборонено корінну трансформацію екотопів, розробку торфовищ, надмірне випасання худоби.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Протиерозійне, дубильне, медоносне, декоративне.
Основні джерела інформації:
Андриенко, 1982; Флора европейской части СССР, 1981; Флора УРСР, 1952; ЧКУ, 1996.
Автор:
О.Т. Кузярін
Фото, малюнок:
Я.П. Дідух, С.М. Панченко