l1

prevnext

Шолудивник високий

Pedicularis exaltata Besser

Червона книга України Шолудивник високийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Вовчкові. Orobanchaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Середньоєвропейський реліктовий вид в ізольованих локалітетах на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Румунія (Сх. й Пд. Карпати), Україна (пн.-зх. Поділля, Чернігівське Полісся), Білорусь та Польща (Біловезька пуща), Словаччина. В Україні достовірно відомий з околиць с. Стіжок поблизу м. Кременець Тернопільської обл., біля м. Чернівці за літературою в окол. с. Блістова Чернігівської обл. Адм. регіони: Чн, Тр, Чц.

Чисельність та структура популяцій:

На сьогодні відносно стабільна але малочи-сельна популяція збереглася у Чернівецькій обл., у Тернопільській обл., вид, очевидно, зник. У Чернігівській обл. він також зник, бо за останні майже 100 років зборів не було.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда. Осушування земель, розорювання, надмірне випасання худоби.

Умови місцезростання:

Вторинні луки, вогкуваті трав'яні схили, галявини, на добре дренованих ґрунтах. У Чернівецькій обл. росте в угрупованнях асоціацій Molinietum coeruleae (союз Molinion) та Anthyllidi-Trifolietum montani (союз Arrhenatherion). На пн.-зх. Поділлі, очевидно, ріс в аналогічних умовах. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Напівпаразитний трав'яний малорічник (тривалість повного онтогенезу 4-5 років) з видовженим веретеноподібним коренем з мало розвиненою каудексною частиною. Стебло просте, дуже міцне, порожнисте, ребристе, місцями зверху коротко-пухнасте, 60-150 см заввишки. Прикореневі листки великі, довгочерешкові, голі, пірчасто-розсічені, з розставленими, ланцетними, загостреними, пірчасто-роздільними сегментами, частки яких загострено-пилчасті; стеблові листки вгорі переходять у приквітки, корот-кочерешкові, або верхні - сидячі. Суцвіття густе й довге. Приквітки значно перевищують квітки. Чашечка гола, дзвоникоподібна. Віночок 25 мм завдовжки, світло-жовтий, голий. Коробочка яйцеподібна, загострена, не перевищує чашечки. Цвіте в червні-серпні, плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Включений до Європейського червоного списку. Необхідне заповідання локалітету, де зберігся вид, а також пошук інших можливих його оселищ і репатріації виду. Заборонено порушення умов екотопу, вилучення особин з природного середовища.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Флора европейской части СССР, 1981; Флора УРСР, 1960; Prochazka, Jatiova, Ruzicka, 1999.

Автор:

О.О. Кагало, Чорней, А.І. Токарюк

Фото, малюнок:

І.А. Коротченко