Сквамарина щетиниста
Squamarina cartilaginea (With.) P. James in D. Hawksw. et al.
Лишайники |
Сумчасті гриби, аскоміцети. Ascomycota |
Стереокаулонові. Stereocaulaceae |
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Наукове значення:
Середземноморський палеоарктичний вид на пн. межі поширення.Ареал виду та його поширення в Україні:
Європа, особливо часто в середземноморських районах, на пн. рідшає (Скандинавія, Велика Британія, Бельгія, Данія, Німеччина, Польща, Україна, Франція, Італія, Балкан-ський п-ів), Кавказ, Азія, Пн. Африка (Алжир), Канарські о-ви. Дуже рідкісний на рівнині: широколистянолісова зона (Кременець), західний Лісостеп, Степова зона (окол. с. Гурку-ли Снігурівського р-ну Миколаївської обл.), частіше в Степовому та в Гірському Криму, на Пд. березі Криму) Адм. регіони: Тр, Хм, Мк, Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Трапляється групами або поодинці.
Причини зміни чисельності:
Розорювання степових ділянок, випасання овець, заростання відкритих ділянок пе-трофітного степу.
Умови місцезростання:
На відшаруваннях порід, на карнизах і по щілинах, на наносах ґрунту.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Слань 4-12 см завширшки, спочатку більш-менш кругляста, далі часто неправильної форми (часто зливається з сусідніми сланями, утворюючи великі безформні плями), досить крихка, не щільно притиснена до субстрату, товста, до 0,3-0,5 мм завтовшки, матова або з блискучими молодими частинами, зверху бурувато- жовтувата, сірувато-зеленувата, жовтувато-оливкова до блідо-рудуватої чи оливково-коричнюватої; знизу світло-рожева, на периферії білувата. В центральній частині слань тріщинувато-ареольована чи луската, на периферії з променисто розташованими лопатями, а пізніше вся слань складається з заокруглено- зарубчасто-лопатевих лусочок, що накривають одна одну. Апотеції часто численні, здебільшого розташовані в центрі слані, до 1-2,5 см у діаметрі. Розмножується нестатевим (зігнутими пікноконідіями та фрагментами слані) та статевим (одноклітинними еліпсоїдними спорами) шляхом.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється у філіалі "Кременецькі гори" ПЗ "Медобори", Кримському, Карадазькому ПЗ та заказнику "Новий Світ". Слід контролювати стан популяцій на цій території, дослідити можливі місцезнаходження та в разі виявлення виду взяти їх під охорону. Здійснювати заходи, спрямовані на збереження степових ділянок з відслоненням вапняку.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає
Господарське та комерційне значення:
Відомостей немає
Основні джерела інформації:
Копачевская, 1986; Окснер, 1937; Определитель лишайников., 1971.
Автор:
С.Я. Кондратюк
Фото, малюнок:
С.Я. Кондратюк