l1

prevnext

Сквамарина щетиниста

Squamarina cartilaginea (With.) P. James in D. Hawksw. et al.

Червона книга України Сквамарина щетинистаКарта поширення виду

Лишайники
Сумчасті гриби, аскоміцети. Ascomycota
Стереокаулонові. Stereocaulaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Середземноморський палеоарктичний вид на пн. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європа, особливо часто в середземноморських районах, на пн. рідшає (Скандинавія, Велика Британія, Бельгія, Данія, Німеччина, Польща, Україна, Франція, Італія, Балкан-ський п-ів), Кавказ, Азія, Пн. Африка (Алжир), Канарські о-ви. Дуже рідкісний на рівнині: широколистянолісова зона (Кременець), західний Лісостеп, Степова зона (окол. с. Гурку-ли Снігурівського р-ну Миколаївської обл.), частіше в Степовому та в Гірському Криму, на Пд. березі Криму) Адм. регіони: Тр, Хм, Мк, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Трапляється групами або поодинці.

Причини зміни чисельності:

Розорювання степових ділянок, випасання овець, заростання відкритих ділянок пе-трофітного степу.

Умови місцезростання:

На відшаруваннях порід, на карнизах і по щілинах, на наносах ґрунту.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Слань 4-12 см завширшки, спочатку більш-менш кругляста, далі часто неправильної форми (часто зливається з сусідніми сланями, утворюючи великі безформні плями), досить крихка, не щільно притиснена до субстрату, товста, до 0,3-0,5 мм завтовшки, матова або з блискучими молодими частинами, зверху бурувато- жовтувата, сірувато-зеленувата, жовтувато-оливкова до блідо-рудуватої чи оливково-коричнюватої; знизу світло-рожева, на периферії білувата. В центральній частині слань тріщинувато-ареольована чи луската, на периферії з променисто розташованими лопатями, а пізніше вся слань складається з заокруглено- зарубчасто-лопатевих лусочок, що накривають одна одну. Апотеції часто численні, здебільшого розташовані в центрі слані, до 1-2,5 см у діаметрі. Розмножується нестатевим (зігнутими пікноконідіями та фрагментами слані) та статевим (одноклітинними еліпсоїдними спорами) шляхом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у філіалі "Кременецькі гори" ПЗ "Медобори", Кримському, Карадазькому ПЗ та заказнику "Новий Світ". Слід контролювати стан популяцій на цій території, дослідити можливі місцезнаходження та в разі виявлення виду взяти їх під охорону. Здійснювати заходи, спрямовані на збереження степових ділянок з відслоненням вапняку.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає

Основні джерела інформації:

Копачевская, 1986; Окснер, 1937; Определитель лишайников., 1971.

Автор:

С.Я. Кондратюк

Фото, малюнок:

С.Я. Кондратюк