Паннарія шерстиста
Pannaria conoplea (Ach.) Bory
Лишайники |
Сумчасті гриби, аскоміцети. Ascomycota |
Панарієві. Pannariaceae |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Монтанний диз'юнктивний лишайник, чутливий до змін лісових екосистем.Ареал виду та його поширення в Україні:
Розсіяно поширений в горах Європи, на Кавказі, в пн. та помірній частині Азії, Пн. Америці, на Антильських о-вах, Пд. Америці, Африці, на Канарських о-вах, Мадагаскарі, Австралії, Новій Зеландії та Океанії. Українські Карпати, Гірський Крим. Адм. регіони: Зк, Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Трапляється невеликими групами або поодинці. За останні десятиріччя чисельність місцезнаходжень виду різко зменшилася, частина місцезнаходжень зникла.
Причини зміни чисельності:
Знищення локалітетів під час суцільного вирубування гірських лісів.
Умови місцезростання:
В горах; на корі старих листяних дерев (переважно буків) та на вкритих мохом затінених безвапнякових скелях.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Слань притиснутаа до субстрату, матова, світло-жовтувато-сіра, складається з простих та глибоко розсічених на долі, 0,2-0,25 мм завтовшки, лусочок, по краю зарубчастих, в центрі, пізніше майже всі з численними світло-голубувато-сірими до буруватих зернистими соредіями (ізидіями), які іноді зливаються в зернисту кірку. Знизу слань чорна з синьо-зелено-чорним чи синюватим волокнистим товстим шаром численних ризин. Долі лусочок здебільшого розташовані променисто, на периферії розширені та неправильно, вилчасто або віялоподібно розгалужені, зарубчасті, по краю з невеликими зубочками, на кінцях здебільшого вкриті поволокою. Апотеції сидячі, до 2 мм у діаметрі, з червонувато-коричневим, жовтувато-червонуватим плоским матовим диском, обведеним цілим постійним соредіоз-ним, досить товстим сланевим краєм. Розмножується нестатевим (соредіями чи ізидіями) та статевим (безбарвними довгастими чи овальними одноклітинними спорами)
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється у Карпатському БЗ. Необхідно контролювати стан популяцій, розширювати мережу природно-заповідних об'єктів, включаючи відомі сучасні локалітети виду, та здійснювати заходи, спрямовані на збереження старих лісових масивів.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає
Господарське та комерційне значення:
Відомостей немає
Основні джерела інформації:
Kondratyuk, 2003; Макаревич и др., 1982; Oкснеp,1956; Определитель лишайников., 1975.
Автор:
С.Я. Кондратюк
Фото, малюнок:
С.Я. Кондратюк