l1

prevnext

Стікта лісова

Sticta sylvatica (Huds.) Ach.

Червона книга України Стікта лісоваКарта поширення виду

Лишайники
Сумчасті гриби, аскоміцети. Ascomycota
Лобарієві. Lobariaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Гірський диз'юнктивний лишайник, чутливий до змін лісових екосистем.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Спорадично в лісах Атлантичної, Приатлан-тичної та Середньої Європи, на Кавказі, в Пн. Африці, Пн. Америці. Українські Карпати. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Трапляється невеликими групами або поодинці. За останні десятиріччя чисельність місцезнаходжень виду різко зменшилась, частина місцезнаходжень зникла.

Причини зміни чисельності:

Знищення локалітетів під час суцільного вирубування гірських лісів.

Умови місцезростання:

В гірських лісах; піднімається до межі лісової рослинності, на корі дерев, та на вкритих мохом скелях.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Слань шкіряста, до 13 см завдовжки та до 8 см завширшки, з досить довгими та вузькими (0,3-1,5 см завширшки), по краю широко-зарубчатими, а на кінцях заокругленими долями, зверху від сіруватої до сірувато коричневої та бурої, блискуча, на кінцях долей зазвичай сітчасто-ребриста, з невисокими тонкими ребрами та неглибокими дрібними ямками, здебільшого по краю долей з дрібними коротко розгалуженими зернистими ізидіями, розташованими лініями, особливо по ребрах, рідше поодиноко чи купками. Знизу слань вкрита густими коротенькими ризоїдами, в центрі темно-бура до чорної, на периферії світліша до сірувато-жовтуватої, з розсіяними увігнутими білуватими цифелами (по краях долей дуже дрібними (0,2-0,5 мм у діаметрі), в центрі більшими (0,5-1 мм у діаметрі). Апотеції (дуже рідко) до 2 мм у діаметрі, розташовані по краях лопатей. Диск плоский до опуклого, рудувато-коричневий, обведений цілим голим краєм. Розмножується нестатевим (ізидіями) та статевим (веретеноподібними 2-4-клітинними спорами) шляхом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у Карпатському НПП та Карпатському БЗ. Необхідно контролювати стан популяцій, розширювати мережу заповідних об'єктів та здійснювати заходи, спрямовані на збереження старих лісових масивів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає

Основні джерела інформації:

Kondratyuk & Coppins 2000; Kondratyuk, 2003; Bielczyk, 2004; Макаревич и др., 1982; Окснер, 1956; Определитель лишайников., 1975.

Автор:

С.Я. Кондратюк

Фото, малюнок:

С.Я. Кондратюк