l1

prevnext

Конюшина темно-каштанова

Trifolium badium Schreb.

Червона книга України Конюшина темно-каштановаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Бобові. Fabaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Центральноєвропейський субальпійсько-альпійський вид в ізольованому локалітеті на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Гори Центральної Європи: Альпи, Карпати, Судети. В Україні відомий єдиний локалітет на г. Близниця (Свидовець) у Закарпатській обл. Адм. регіон: Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Популяція малочисельна, займає площу до 200-300 м2, відносно стабільна за умови відсутності антропогенного впливу. Основна частина популяції розташована поблизу оглядової площадки на вершині гори, що постійно загрожує руйнуванням екотопу.

Причини зміни чисельності:

За останні 30 років змін чисельності не спостерігалося, але структура популяції змінюється в сторону переважання старих генеративних особин, що свідчить про зниження генеративного поновлення.

Умови місцезростання:

Кам'янисті відслонення та осипища в альпійському поясі поблизу вершини гори. Угруповання союзів Arabidion coeruleae (кл. Thlaspietea rotundifolii), Poion alpinae (кл. Molinio-Arrhenatheretea. Петрофіт, мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна, іноді дво-трирічна, трав'яна рослина. Стебло від основи розгалужене, з нечисленними квітконосними й недорозвиненими прикореневими улисненими пагонами; стебла прямостоячі, іноді висхідні, 15-30 см заввишки, притисну-товолосисті або голі; прилистки довгасті, ланцетно загострені, на 2/3 зрослі з черешками листків; нижні на довгих черешках, верхні на черешках коротших, ніж прилистки; листочки майже сидячі або на дуже коротеньких че-решочках, довгасті, овальні або яйцеподібні, 1-2 см завдовжки й 0,7-1,5 см завширшки. Головки 1,5-2 см діаметром, багатоквіткові, по 1-2 на стеблі, на квітконосах, які до кінця цвітіння видовжуються. Квітки до кінця цвітіння пониклі; зубці чашечки війчасті, нижні в 3-4 рази довші від верхніх; віночок золотисто-жовтий або жовтий, при плодах блискучо-каштановий або коричневий; прапорець з випнутими жилками, від яких пізніше майже зморшкуватий; човник менший від половини довжини прапорця. Біб однонасінний, на дуже короткій ніжці. Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у Карпатському БЗ. Доцільно проводити пошук інших можливих локалі-тетів на суміжних вершинах хр. Свидовець. Заборонено збирання рослин, руйнування екотопів, створення рекреаційних пунктів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, кормове.

Основні джерела інформації:

Флора УРСР, 1954.

Автор:

О.О. Кагало, Н.М. Сичак

Фото, малюнок:

Б. Суднік-Войциковська