l1

prevnext

Софора китникоподібна

Sophora alopecuroides L.

Червона книга України Софора китникоподібнаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Бобові. Fabaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Балкани, Крим, Кавказ (Передкавказзя, Сх. і Пд. Закавказзя), пониззя Волги, Зх. Сибір, Мала та Ср. Азія. В Україні зростає у Гірському Криму (окол. с. Партизанське Сімферопольського р-ну та ур. Уч-Кош в окол. м. Ялти). Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Відомо два місцезнаходження. Локальні популяції нечисельні з тенденцією до скорочення. Дуже рідко вид утворює суцільний покрив, частіше зростає окремими особинами або куртинами.

Причини зміни чисельності:

Зменшення площ природних місцезростань внаслідок посилення антропогенного навантаження (вирубка чагарників, витоптування, забудова) та вузька стенотопність виду.

Умови місцезростання:

Зростає на кам'янистих схилах, сонячних галявинах, узліссях дубових лісів, у чагарникових заростях. Угруповання кл. Quercetea pubescenti-petraeae, Rhamno-Prunetea, Trifolio-Geranietea. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 50-80 (100) см заввишки, з розгалуженим, у верхній частині дуже облиствленим, дрібно опушеним стеблом та непарноперистими, волосистими листками. Квітки білі або кремові, зібрані на верхівці у густі, багатоквіткові китиці. Боби 50-70 мм завдовжки, чоткоподібні, циліндричні, дов- гозагострені, нерозкривні, притиснуто-волосисті, направлені уверх. Насінин у бобі 3-7, жовто-коричневі. Цвіте у травні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ. Необхідно забезпечити заповідний режим у місцях поширення виду, здійснювати контроль за станом популяцій. Заборонено збирання рослин, заготівля, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, отруйне.

Основні джерела інформації:

Каталог редких, исчезающих... , 1975; ЧКУ, 1996.

Автор:

М.М. Федорончук

Фото, малюнок:

Т.В. Степанeнко