l1

prevnext

Пташник крихітний

Ornithopus perpusillus L.

Червона книга України Пташник крихітнийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Бобові. Fabaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Атлантично-європейський вид на сх. межі ареалу в обмеженому числі локалітетів, приурочених до зникаючого типу біотопів.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Атлантична й Ср. Європа, пд. Скандинавії. В Україні як компонент природної флори відомий лише з двох локалітеті в на Розточчі. Як за несена рослина наводився для Дніпропетровська й Херсона, однак гербарні матеріали з цих лока-літетів не відомі. Адм. регіони: Лв, ?Дн, ?Хс.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції займають малі площі, але в деяких локалітетах достатньо чисельні й повночленні. Насіннєва продуктивність висока й потенційна здатність до поновлення задовільна, проте здебільшого не може бути реалізована через інтенсивне руйнування і трансформацію біотопів.

Причини зміни чисельності:

Руйнування екотопів унаслідок видобутку піску, створення локальних звалищ сміття у відпрацьованих кар'єрах, випалювання сухого травостою, прогін худоби, будівництво.

Умови місцезростання:

Піщані біотопи флювіогляціального походження на присхилових і плакорних ділянках пагорбів. Іноді - на лісових галявинах та узліссях. Характерний компонент угруповань кл. Corineforetea canescentis, Nardo-Callunetea. Облігатний псамофіл, ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна, іноді дворічна, виразно опушена трав'яна рослина. Стебло висхідне або лежаче, 10-40 см завдовжки, розгалужене. Листки непарнопірчасті, до 10 см завдовжки, з 5-10 парами довгастих, загострених листочків. Квітки на пазушних квітконосах, зібрані по 3-5 у зонтикоподібні суцвіття. Приквітки пірчасті або трійчасті. Чашечка трубчаста, з овальними, утричі коротшими від її трубочки зубцями. Віночок білуватий; прапорець з червоними жилками, трохи довший від крил; човник жовтуватий. Біб 1-2 см завдовжки, прямий або зігнутий; члеників 3-7, еліптичних; носик короткий. Цвіте в травні-липні, плодоносить у липні- серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Не охороняють. Можливе знаходження виду на території Яворівського НПП на ділянках, прилеглих до Яворівського військового полігону. Необхідним є пошук нових локалітетів виду в регіоні, вивчення динаміки його поновлення і забезпечення моніторингу популяцій. У разі відсутності спеціальних заходів щодо збереження виду він може зникнути в найближчі 15-20 років завдяки високій інтенсивності господарського освоєння регіону. Заборонено розробку піщаних кар'єрів, прогін худоби, знищення екотопів у результаті забудови чи створення сміттєзвалищ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Рідко культивують як кормову рослину.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, кормове, медоносне.

Основні джерела інформації:

Флора УРСР, 1956.

Автор:

О.О. Кагало, Н.М. Сичак

Фото, малюнок:

О.О. Кагало