l1

prevnext

Підковка чубата (гіпокрепіс чубатий)

Hippocrepis comosa L.

Червона книга України Підковка чубата (гіпокрепіс чубатий)Карта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Бобові. Fabaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Західноєвропейський вид з диз'юнктивним ареалом. В Україні на пн.-сх. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Вид поширений у Центральній і Атлантичній Європі, на Апеннінському та Балканському п-вах, у Пд. Карпатах. В Україні - на Опіллі та в Гірському Криму. Адм. регіони: Тр, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Відомо дві віддалені популяції. В Опіллі вид трапляється у вигляді невеликих локаліте-тів, які займають площу у кілька гектарів. У межах локалітета щільність досить висока на оголених виходах крейди, де є співдомі-нантом. У Гірському Криму (Байдарська долина, с. Широке) є дуже рідкісним і зростає у вигляді поодиноких куртин.

Причини зміни чисельності:

Досить стенотопна еколого-ценотична амплітуда, обмежена як природними факторами (відслонення крейди, характер експозиції схилів) так і дією антропогенних чинників, процесами заліснення чи задерніння.

Умови місцезростання:

Опільський ексклав локалізований біля смт. Бережани, диференційований на кілька локалітетів, приурочених до крейдяних виходів і лучно-степових ділянок центрально-європейськоготипу (союз Cirsio-Brachypodion pinnati) з домінуванням осоки низької (Carex humilis) на дерново-карбонатних ґрунтах і виходах крейди. У Криму відмічений у складі високоялівцевих рідколісь (союз Jasmino-Juniperion excelsae). Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 10-20 см заввишки. Стебла численні, лежачі або висхідні. Корінь стрижневий. Листки до 5-7 см завдовжки, непарнопірчасті, з яйцеподібними чи овальними частками, довгочереш-кові. Квітки жовті, у зонтикоподібних суцвіттях, квітконоси довші за листки. Біб дуже характерний - підковоподібно зігнутий з виїмками, голий. Цвіте у травні-липні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у заказниках загальнодержавного значення "Голицький" (Тернопільська обл.) та "Чорна річка" (Байдарська долина). Необхідно контролювати стан популяцій, створити нові заказники в місцезнаходженнях виду, культивувати у ботанічних садах. Заборонено терасування та заліснення схилів, розробка кар'єрів для видобутку крейди.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, ценозоформуюче.

Основні джерела інформації:

Вульф, 1960; Определитель вьісших растений Крьіма, 1972; Определитель вьсших растений Украинь, 1987; Шеляг-Сосонко, Дидух, Молчанов, 1985; Флора Европейской части СССР, 1987; ЧКУ, 1996.

Автор:

Я.П. Дідух

Фото, малюнок:

О.О. Кагало