Підковка чубата (гіпокрепіс чубатий)
Hippocrepis comosa L.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Бобові. Fabaceae |
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Наукове значення:
Західноєвропейський вид з диз'юнктивним ареалом. В Україні на пн.-сх. межі поширення.Ареал виду та його поширення в Україні:
Вид поширений у Центральній і Атлантичній Європі, на Апеннінському та Балканському п-вах, у Пд. Карпатах. В Україні - на Опіллі та в Гірському Криму. Адм. регіони: Тр, Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Відомо дві віддалені популяції. В Опіллі вид трапляється у вигляді невеликих локаліте-тів, які займають площу у кілька гектарів. У межах локалітета щільність досить висока на оголених виходах крейди, де є співдомі-нантом. У Гірському Криму (Байдарська долина, с. Широке) є дуже рідкісним і зростає у вигляді поодиноких куртин.
Причини зміни чисельності:
Досить стенотопна еколого-ценотична амплітуда, обмежена як природними факторами (відслонення крейди, характер експозиції схилів) так і дією антропогенних чинників, процесами заліснення чи задерніння.
Умови місцезростання:
Опільський ексклав локалізований біля смт. Бережани, диференційований на кілька локалітетів, приурочених до крейдяних виходів і лучно-степових ділянок центрально-європейськоготипу (союз Cirsio-Brachypodion pinnati) з домінуванням осоки низької (Carex humilis) на дерново-карбонатних ґрунтах і виходах крейди. У Криму відмічений у складі високоялівцевих рідколісь (союз Jasmino-Juniperion excelsae). Ксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 10-20 см заввишки. Стебла численні, лежачі або висхідні. Корінь стрижневий. Листки до 5-7 см завдовжки, непарнопірчасті, з яйцеподібними чи овальними частками, довгочереш-кові. Квітки жовті, у зонтикоподібних суцвіттях, квітконоси довші за листки. Біб дуже характерний - підковоподібно зігнутий з виїмками, голий. Цвіте у травні-липні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняють у заказниках загальнодержавного значення "Голицький" (Тернопільська обл.) та "Чорна річка" (Байдарська долина). Необхідно контролювати стан популяцій, створити нові заказники в місцезнаходженнях виду, культивувати у ботанічних садах. Заборонено терасування та заліснення схилів, розробка кар'єрів для видобутку крейди.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне, ценозоформуюче.
Основні джерела інформації:
Вульф, 1960; Определитель вьісших растений Крьіма, 1972; Определитель вьсших растений Украинь, 1987; Шеляг-Сосонко, Дидух, Молчанов, 1985; Флора Европейской части СССР, 1987; ЧКУ, 1996.
Автор:
Я.П. Дідух
Фото, малюнок:
О.О. Кагало