l1

prevnext

Солодушка солодушкова

Hedysarum hedysaroides (L.) Schinz et Thell.

Червона книга України Солодушка солодушковаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Бобові. Fabaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Гірський європейський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Карпати, Альпи, Піренеї. В Україні - полонини масивів Свидовець (гг. Близниця та Драго-брат) і Чорногора (г. Петрос). Адм. регіон: Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції локальні з компактно-дифузним або дифузним типом розміщення особин. Чисельність популяцій незначна. Щільність становить 1-5 особин на 1м2. У повночленних вікових спектрах переважають зрілі та старі генеративні особини. Кількість особин на ранніх етапах онтогенетичного розвитку незначна. Рівень життєвості більшості популяцій середній, а на полонині Драгобрат - низький.

Причини зміни чисельності:

Стенотопність та низька конкурентна здатність виду. Антропогенне навантаження на природні екосистеми: інтенсивний випас, надмірна рекреація.

Умови місцезростання:

Сонячні сухі місця, кам'янисті задерновані схили та виступи вапнякових скель у субальпійському поясі (понад 1600 м н. р. м.). Угруповання належать до кл. Elyno-Seslerietea variae. Мезофіт. Петрофант.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна, стриж-некоренева рослина з каудексом. Стебла прямостоячі або висхідні, 20-60 см заввишки. Листки непарнопірчасті, голі або слабо-опушені зісподу вздовж жилок. Квітки темно-фіолетові, зібрані у негусті грона. Боби 2-5членисті, плоскі, сітчасті, голі або слабоопу-шені, без шипиків. Цвіте у липні-серпні. Плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням та партикуляцією каудексу.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у Карпатському БЗ. Необхідно організувати моніторинг популяцій, розробити методи вирощування та реінтродукції виду. Заборонено збирання, порушення умов місць зростання, порушення режиму заповідності, організацію інтенсивного випасу та місць рекреації.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Визначник рослин Українських Карпат, 1977; Определитель вьсших растений Украинь, 1987; Флора УРСР, 1954; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.В. Новосад

Фото, малюнок:

Н.М. Сичак