l1

prevnext

Солодка гола

Glycyrrhiza glabra L.

Червона книга України Солодка голаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Бобові. Fabaceae

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Древньосередземноморський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Ср. і Сх. Європа, Зх. Сибір, Кавказ, Мала Азія, Іран, Ср. Азія. В Україні зрідка на пд. степової зони, переважно в прибережних р-нах Азовського та Чорного морів. Адм. регіони: Дц, Лг, Хс, Зп, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції незначні за площею - до кількох гектарів. У Херсонській обл. та АР Крим трапляється поодиноко або невеликими заростями. У значній кількості - у відділенні "Хомутовсь-кий степ" Українського степового ПЗ та на Бі-лосарайській косі. На Бердянській косі зарості G. glabra займають площу 5-6 га з проективним покриттям 55-65%. На території пам'ятки природи Дальні Макорти на площі 2,5-3 га проективне покриття виду складає 35-Ю°%. В інших популяціях участь виду менша.

Причини зміни чисельності:

Розорювання цілинних земель, надмірна заготівля лікарської сировини (коренів).

Умови місцезростання:

Солонцюваті місця, піщані ґрунти або піщано-дрібночерепашкові наноси, приморські схили, в угрупованнях союзу Lepidion latifolii кл. Crypsietea aculeotae. На Обіточній косі формує монодомінантні угруповання союзу Glycyrrhizion glabrae кл. Glycyrrhizetea glabrae.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Рослина майже гола або розсіяно коротко-опушена, з товстими підземними кореневищами. Стебла 50-120 см заввишки, прямостоячі, здебільшого розгалужені. Листки непарнопірчасті, до 20 см завдовжки, з 9-17 овальних або довгасто-яйцеподібних листочків, до 4 см завдовжки, на верхівці з вістрячком. Китиці видовжені, 6-12 см завдовжки, на квітконосах до 7 см завдовжки. Чашечка залозисто-опушена, її зубці дорівнюють трубочці. Віночок близько 1 см завдовжки, білувато-лілуватий; прапорець яйцеподібний або еліптичний, поступово звужений в коротенький нігтик. Боби 1,5-3 см, видовжені, голі, 2-6-насінні. Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні-серпні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Контроль стану популяцій та створення заказника на Арабатській стрілці. У зв'язку з цінними лікарськими властивостями і пов'язаним з цим інтенсивним знищенням необхідне розведення в культурі. Охороняють в Азово-Сиваському НПП, відділенні "Хомутовський степ" Українського степового ПЗ, заказниках: "Коса Обіточна" (Запорізька обл.), "Бердянський", "Білосарайська коса" (Донецька обл.), на території пам'ятки природи "Дальні Макорти" (Запорізька обл.). Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Є спроби вирощування в культурі.

Господарське та комерційне значення:

Лікарське, харчове, кормове, технічне.

Основні джерела інформації:

Зайко, 1980; Иванов, Кочербокова, 1956; Кондратюк, Гумеч, Кусков, 1985; Круганова, 1955; Ловеліус, Кала-чова, 1990; Муравьев, Соколов, 1966; Остапко, 2001.

Автор:

М.М. Федорончук

Фото, малюнок:

В.П. Коломійчук, Б. Суднік-Войциковська