l1

prevnext

Дрік малонасінний

Genista oligosperma (Andrae) Simonk.

Червона книга України Дрік малонасіннийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Бобові. Fabaceae

Природоохоронний статус виду:

Зниклий

Наукове значення:

Сх.-карпатський ендемік в ізольованих ло-калітетах.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Ср. Європа (Карпати). В Україні був відомий зі скельних відслонень хребта Мармароські Альпи (г. Піп Іван та г. Берлібашка). Адм. регіон: Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Невідома. В українських гербаріях матеріали щодо цього виду відсутні. В останні майже 100 років його не збирали.

Причини зміни чисельності:

Не досліджувалися. Можливо, популяції є малочисельними й розташовані в мало доступних місцях, тому не привертають увагу дослідників.

Умови місцезростання:

Скельні силікатні відслонення в субальпійському, альпійському, рідше у верхній частині лісового поясів. Угруповання порядку Seslerietalia albicantis. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Багаторічний напівкущик з полеглими стеблами, квітконосні гілки коротко прямостоячі, на 2-2,5 см піднесені, невиразнокутасто-валькуваті, вгорі опушені, розгалужені, 20-25 см завдовжки. Листочки видовжені або еліптичні, невиразно трижил-кові, майже голі, по краю довговолосисті. Прилистки шилоподібні, зберігаються тривалий час. Квітки в китицеподібних суцвіттях на кінцях гілочок, приквіткові листки майже рівної довжини з квітами, голі; прапорець і човник рівної довжини. Чашечки з трикутними шилоподібно загостреними трижил-ковими зубцями, трубка чашечки дорівнює зубцям. Зав'язі й боби голі, достиглі - ерпо-подібно зігнуті, загострені, стиснуті, з 5-10 насінинами. Насіння гладке, буре, блискуче, сочевицеподібно стиснуте. Цвіте у липні-серпні, плодоносить у серпні-вересні. Поновлюється насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Спеціальні заходи не здійснювалися. Формально локалітети знаходяться на території Карпатського БЗ. Необхідно організувати спеціальні пошуки виду в природних осели-щах, дослідження стану, структури популяцій, біоекологічних властивостей виду та моніторинг за його локалітетами, заборонити несанкціоноване збирання й гербаризацію, порушення умов зроростання. У випадку відсутності виду доцільна його репатріація.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, кормове.

Основні джерела інформації:

Флора Европейской части СССР, 1987.

Автор:

О.О.Кагало

Фото, малюнок:

О.О.Кагало