l1

prevnext

Астрагал понтійський

Astragalus ponticus Pall.

Червона книга України Астрагал понтійськийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Бобові. Fabaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Понтичний степовий вид на пн. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Мала Азія, Балкани, Понтійська провінція Причорномор'я, Нижній Дон, Передкавказ-зя, Крим. В Україні - степова зона, зх. та сх. частини Пд. берегу Криму. Ізольоване місцезнаходження біля с. Устя Кам'янець-Подільського р-ну Хмельницької обл. в місці впадіння р. Смотрич у р. Дністер. Адм. регіони: Хм, Кд, Дн, Дц, Од, Мк, Хс, Зп, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції локальні, площею від кількох десятків до сотень м2, мають диз'юнктивне поширення, нечисельні. Щільність низька, до 5-10 особин на 100 м2. Структура популяцій не досліджена.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда, слабка конкурентна здатність, вразливість до дії антропогенного тиску. Урбанізація призводить до зникнення окремих популяцій (наводився з окол. мм. Кіровограду, Запоріжжя, Миколаєва, Дніпропетровська де зник).

Умови місцезростання:

Сухі, еродовані, змиті, чорноземні та коричневі, збагачені карбонатами ґрунти, кам'янисті скелі, осипи, щебенисті схили, сланці. Ценофоб. Порушені степові угруповання кл. Festuco-Brometea та порядку Alysso-Sedetalia. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Криптофіт. Багаторічна трав'яна рослина заввишки до 1 м. Каудекс, стрижнекореневий. Стебла прямостоячі поодинокі або кілька, борозенчасті, короткоопушені. Листки непарнопірчасті 10-25 см завдовжки, 4-6 завширшки, з 30-40 довгастоовальними чи дов-гастояйцеподібними листочками (0,8-2 см завдовжки та до 1 см завширшки). Суцвіття густі, овальноциліндрічні, багатоквіткові грона на вкорочених (1-1,5 см) квітконосах в пазухах листків. Прицвітки ланцетні, загострені, 1-1,8 см завдовжки, перевищують чашечку, яка м'якоопушена. Віночок жовтий, до 20 мм завдовжки. Боби оберненояйцепо-дібні, стиснуті, двогнізді, опушені білими волосками, до 7 мм завдовжки. Насінини 3 мм завдовжки, овальні, гладенькі, коричневі. Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Картування та досліджування динаміки популяцій. Культивування. Заборонено знищення місць зростання, будівництво, терасування та заліснення схилів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, кормове, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Флора УРСР, 1954.

Автор:

Я.П. Дідух

Фото, малюнок:

Я.П. Дідух