l1

prevnext

Астрагал Крайни

Astragalus krajinae Domin

Червона книга України Астрагал КрайниКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Бобові. Fabaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Ендемік, що має диз'юнктивний ареал.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Східнокарпатський вид, поширений у високогір'ї на території Румунії та України. В Україні: Свидовець (гг. Драгобрат, Близниця) та Мармарош (г. Нєнєска). Адм. регіон: Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Характерні невеликі розміри популяцій, але повночленні вікові спектри, з ювенільними та імматурними рослинами. Чисельність - переважно 3-5 рослин на 1 м2.

Причини зміни чисельності:

Обмеженість відповідних субстратів, господарська діяльність людини.

Умови місцезростання:

Субальпійський пояс на висоті близько 1800 м н. р. м., на схилах пд. експозиції, переважно на слабко задернованих ділянках, відшаруваннях та осипищах, в асоціаціях Saxifrago-Festucetum versicoloris та Thymo-Festucetum amethystinae (кл. Elyno-Seslerietea). Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Безрозетковий стрижнекорене-вий напівкущик. Каудекс дуже розгалужений, його численні гілки здерев'янілі, напівзанурені у ґрунт, без укорінення. Надземні пагони 15-30 см заввишки, висхідні, улиснені більш чи менш рівномірно. Листки непарнопірчасто-складні, з 9-13 видовжено-еліптичними листочками 10-12 х 5- 7 мм, з короткозагостреною верхівкою. Суцвіття верхівкові волотеподібні. Квітки з жовтувато-білою оцвітиною (верхівка човника темнофіолетова). Плід - біб. Цвіте у червні-липні, плодоносить у липні-серпні. Розмноження виключно насінневе.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у Карпатському БЗ. Доцільно встановити моніторинг за усіма популяціями. Заборонено збирання рослин та порушення умов місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Зиман, 1997; Карпатські сторінки "Червоної книги України", 2002; Малиновський, Крічфалушій, 2002; Малиновський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; ЧКУ, 1996; Чопик, 1976.

Автор:

С.М. Зиман

Фото, малюнок:

Ю.Й. Кобів