Астрагал Геннінга
Astragalus henningii (Steven) Boriss.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Бобові. Fabaceae |
Природоохоронний статус виду:
Рідкісний
Наукове значення:
Причорноморсько-прикаспійський степовий вид з фрагментованим ареалом.Ареал виду та його поширення в Україні:
Причорномор'я, Нижнє Поволжя, Перед-кавказзя. В Україні - від Одеси до Тархан-кутського і Керченського п-вів. Адм. регіони: Дн, Хр, Дц, Од, Мк, Хс, Зп, Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Популяції диз'юнктивні з дифузною просторовою структурою. Щільність популяцій 1-3(5) особин на 10 м2. Чисельність незначна, популяції стійкі. Віковий спектр повно-членний, правосторонній з максимумом на особинах генеративної фази.
Причини зміни чисельності:
Фрагментарність ареалу, ізольованість популяцій, скорочення характерних для виду екотопів внаслідок розорювання та заліснення, надмірні навантаження випасання.
Умови місцезростання:
Степи, вапнякові і крейдяні відшарування, на чорноземних та кам'янисто-щебенистих хрящуватих ґрунтах. Рослина входить до складу різнотравно-типчаково-ковилових, типчаково-ковилових та петрофітно-сте-пових угруповань кл. Festuco-Brometea (союз Astragalo-Stipion). Ксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна безстеб-лова рослина, 10-30 см заввишки з стрижневим коренем. Листки з 15-27 парами ланцетно-довгастих, загострених, частіше вздовж складених, світло-зелених, зверху голих, зісподу опушених листочків. Грона рідкі, 2-5-квіткові, на тонких пазушних, коротших за листки квітконосах. Чашечка 1115 мм завдовжки, трубчасто-лійкоподібна, з ланцетно-шилоподібними зубцями, відлегло-волосиста. Квітки зеленкувато-жовті, прапорець довгастий, на верхівці з виїмкою, зверху голий. Боби еліптичні, з коротким шилоподібним носиком, здуті. Цвіте в квітні-травні, плодоносить в травні-липні. Розмножується насінням та партикуляцією каудекса.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняється на території БЗ "Асканія-Нова", відділення "Хомутовський степ" Українського степового ПЗ, ботанічного заказника місцевого значення "Михайлівський" (Миколаївська обл.). Для збереження виду необхідно розширити мережу заповідних територій, здійснювати моніторинг популяцій, вирощувати в ботанічних садах. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростань (розорювання степів та штучне заліснення територій).
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне, медоносне, кормове.
Основні джерела інформації:
Европейский красньй список животньх и растений, 1992; Крицкая, 1976; Мосякін, 1999; Определитель вьісших растений Украиньї, 1987; Флора европейской части СССР, 1987; Флора СССР, 1945; Walter, Gillet, 1998.
Автор:
Л.І. Крицька, В.В. Новосад, В.В. Шаповал, О.І. Литвиненко
Фото, малюнок:
М.М. Перегрим