l1

prevnext

Астрагал шерстистоквітковий

Astragalus dasyanthus Pall.

Червона книга України Астрагал шерстистоквітковийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Бобові. Fabaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Вид на пн.-зх. межі ареалу в ізольованих осе-лищах.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Поширений на пд. Ср. (Угорщина), Сх. Європи, у Пд. Європі й на Балканах, у Перед-кавказзі. В Україні - Лісостеп і Степ (смуга різнотравно-типчаково-ковилових степів та пн. частина смуги типчаково-ковилових степів), Крим (рідко). Адм. регіони: Кв, См, Чк, Кд, Дн, Пл, Хр, Дц, Лг, Од, Мк, Хс, Зп, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

У популяціях, особливо степової зони, кількість особин мала, однак після зняття пасовищного навантаження їх кількість збільшується і популяції стають повночленними. Внаслідок антропогенного впливу чисельність виду скорочується.

Причини зміни чисельності:

Розорювання степових ділянок, терасування та заліснення схилів, випалювання, випасання худоби, заготівля рослин як лікарської сировини.

Умови місцезростання:

Остепнені та кам'янисті схили, зарості степових чагарників (кл. Rhamno-Pruneteae), узлісся та галявини байрачних лісів. Трапляється у складі лучно-степових (союз Fragario viridis-Trifolion montani), степових (Astragalo-Stipion, Festucion valesiacae) та петрофітно-степових (Artemisio marschalliani-Elytrigion intermediae) фітоценозів. Зростає на степових схилах переважно балкових систем та долин річок. Ксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна 10-40 см заввишки, безстеблова або з розвиненим стеблом рослина, густо опушена довгими м'якими волосками. Листки 10-20 см завдовжки, непарнопірчасті, з 21-37 листочків; листочки довгасто-яйцеподібні або овальні. Квітки яскраво-жовті, зібрані в щільні, головчасті суцвіття, квітконоси відстовбурчено волосисті, не перевищують листків. Біб до 1 см завдовжки, волохатий, яйцеподібний. Цвіте у червні-серпні. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняється на території відділення "Кам'яні Могили" Українського степового ПЗ, ПЗ "Єланецький степ", РЛП "Гранітно-степове Побужжя" (Миколаївська обл.) та "Нижньо-ворсклянський" (Полтавська обл.), в ряді заказників та пам'яток природи місцевого значення. Заборонено розорювання, терасування та заліснення степових ділянок, надмірний випас худоби, збирання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вид введено в культуру (вирощують на плантаціях як лікарську рослину), культивують в Криворізькому та Кременецькому ботанічних садах.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Байрак, Стецюк, 2005; Коротченко, 2001; Кучеревсь-кий, 2001; Тарасов, 1999; Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Рідкісні й зникаючі рослини Луганської області, 2003; ЧКУ, 1996.

Автор:

І.А. Коротченко, Л.І. Крицька

Фото, малюнок:

О.О. Кагало, О.О. Сенчило