Астраканта арнакантова
Astracantha arnacantha (M.Bieb.) Podlech
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Бобові. Fabaceae |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
ЕндемікАреал виду та його поширення в Україні:
Кримсько-новоросійський ендемік. За даними "Flora Europaeа", трапляється також у сх. Болгарії. В Україні - Гірський Крим: на пд.-зх. зрідка (Балаклава, Резервне, Мангуп-Кале), та пд.-сх. - звичайно (від г. Демерджи до м. Феодосії), та у передгір'ях (м. Старий Крим, г. Ак-Кая). Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Локальні популяції багаточисельні, але в них переважають генеративні особини. У пд.-зх. Криму популяції розріджені, у сх. частині часто утворюють суцільні зарості площею до кількох сотень квадратних метрів. На заповідних територіях чисельність і структура популяцій стабільна. На ділянках, що зазнають значного антропогенного вливу, чисельність зменшується, насіннєве поновлення погіршується.
Причини зміни чисельності:
Чисельність деяких локальних популяцій зменшується через посилення рекреаційного навантаження, випасу та знищення місцевиростань унаслідок господарського освоєння територій, забудови.
Умови місцезростання:
Росте на кам'янистих, глинистих і мергелистих еродованих схилах, на змитих ґрунтах. Зрідка формує трагакантові степи, що утворюються на місці петрофітних варіантів типчаково-ковилових степів унаслідок водної ерозії, особливо в результаті надмірного випасу, угруповання кл. Onosmato polyphyllae-Ptilostemonetea та Festuco-Brometea. Петрофіт, еуксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Хамефіт. Густогіллястий колючий кущ або кущик, 30-50 см заввишки, з короткими, товстими гілками. Листки пірчасті, колючезагострені, сіро- або білоопушені. Квітки сидячі, по 2 у пазусі листа, скупчені в довгасте або головчасте суцвіття. Віночок білий або рожевий, з рожевими жилками. Боби 2 см завдовжки, однонасінні. Цвіте в червні-серпні, плодоносить у липні-вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Занесений до Європейського червоного списку, Червоного списку МСОП. Охороняється на території Карадазького ПЗ, заказника "Байдар-ський", пам'яток природи "Демерджі", "Ак-Кая", "Мангуп-Кале", заповідного урочища "Мис Ал-чак". Необхідно регулювати рівень пасовищного й рекреаційного навантаження, контролювати стан популяцій. Доцільно культивувати в ботанічних садах. Заборонено терасування схилів, забудову, порушення умов зростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Протиерозійне, декоративне, камеденосне.
Основні джерела інформації:
Вульф, 1960; Голубев, 1988; Голубев, Ена, Сазонов, 1999; Дидух, Шеляг-Сосонко, 1982; Ена, 2003; Корже-невский, Багрикова, Рьфф, Бондарева, 2004; Корже-невский, Рьіфф, 2002; Флора СССР, 1946.
Автор:
Л.Е. Рифф, О.О. Кагало
Фото, малюнок:
В.Ю. Летухова, В.П. Ісіков