l1

prevnext

Шильник водяний

Subularia aquatica L.

Червона книга України Шильник водянийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Капустяні (Хрестоцвіті). Brassicaceae (Cruciferae)

Природоохоронний статус виду:

Зниклий

Наукове значення:

Рідкісний диз'юнктивно поширений бо-реальний вид на пд. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Циркумбореальний, поширений диз'юнктивно в Скандинавії, Середній і Атлантичній Європі, в зх. і центральних р-нах європейської частини Росії, в Зх. Сибіру, на Далекому Сході та на зх. узбережжі Пн. Америки. Вглиб материкової частини Америки заміщується subsp. americana G.A. Mulligan et Calder, поширеним до Каліфорнії, а в горах тропічної Африки - S. monticola A. Braun ex Schweinf. Для України наводився для околиць м. Могилів-Подільський Вінницької обл. за зборами Лап-чинського (1890) та Дніпропетровської обл., по р. Вовчій - Сидорова (Флора УРСР, 1953). Сучасними зборами вказані місцезнаходження не підтверджені. Адм. регіони: Вн, Дн.

Чисельність та структура популяцій:

Невідомі

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда, відсутність екотопів відповідного типу внаслідок антропогенної евтрофікації водойм.

Умови місцезростання:

Сирі береги та мілководдя оліго-мезотрофних водойм. Ґрунти щебенисті або слабко замулені піщані. Діагностичний вид угруповань союзу Isoetion lacustris в Атлантичній Європі разом із Littorella uniflora, Lobelia dortmanna. Оскільки рослина внаслідок малих розмірів часто проглядається при зборах та, як інші гідрофільні терофіти, характеризується періодичністю розвитку, не виключена можливість знахідки виду в пн.-зх. районах України. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Терофіт. Мініатюрна одно-дворічна трав'яна рослина 2-6(10) см заввишки. Коренева система мичкувата. Листки шилоподібні, 1,5-2 мм завтовшки, 1,5-3(7) см завдовжки, в прикореневій розетці. Суцвіття - розставлена 2-5-квіткова китиця із віддалених одна від одної дрібних, клейстогамних квіток з білими пелюстками. Плід овальний багатонасінний стручечок. Цвіте у червні-серпні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

У випадку знаходження виду заборонено його збирання та порушення гідрологічного режиму (забруднення чи осушення водойм).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Екофлора України, 2007; Флора европейской части СССР, 1979; Флора УРСР, 1953; Чорна, 2004; Casper, Krausch, 1981; Mulligan et Calder, 1964.

Автор:

Г.А. Чорна

Фото, малюнок:

О.О Кагало