Редька приморська
Raphanus maritimus Sm. s.l.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Капустяні (Хрестоцвіті). Brassicaceae (Cruciferae) |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Рідкісний літоральний вид на межі ареалу.Ареал виду та його поширення в Україні:
Атлантична, Сх. Європа; Середземномор'я, Пд.-Зх. Азія; Африка; Австралія (занесено). В Україні - Причорномор'я, Крим. Адм. регіони: Од, Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Невисока. Рослини трапляються поодинці або нечисельними групами; популяціїї інтенсивно скорочуються і зникають.
Причини зміни чисельності:
Антропогенні: руйнування місць зростання унаслідок господарської діяльності, надмірне рекреаційне навантаження, активна забудова приморської смуги; природні: сте-нотопність, понижена конкурентна спроможність виду, слабке плодоношення, відсутність вегетативного розмноження.
Умови місцезростання:
Трапляється спорадично на бідних піщаних морських узбережжях з різкозмінним зволоженням. Малосформовані угруповання відносяться до кл. Ammophiletea та Cakiletea maritimae. Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Терофіт. Трав'яний монокарпік (однорічник) з потовщеним стрижневим коренем 0,3-1 м заввишки. Стебло прямостояче, дуже галузисте, ріпоподібно потовщене і м'ясисте в області гіпокотиля, як і листя, шорстке від простих волосків. Листки короткочерешкові (нижні), ліроподібно-пірчасторозсічені з 5-9 боковими частками. Квітки блідожовті, рідше білі з жовтими або фіолетовими жилками, зібрані у просту китицю. Плід нерозкривний циліндричний стручок, з 2-4 кулясто здутих члеників, з конічно-шилоподібним носиком, довшим за стручок. Цвіте у червні-серпні, плодоносить у вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється на території Карадазького та "Мис Мартьян" ПЗ. Рекоменується дослідити стан популяцій, розробити методи реінтро-дукції виду, культивувати у ботанічних садах і парках. Заборонено забудову приморських смуг, обладнання місць рекреації, забір піску.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Харчове
Основні джерела інформації:
Голубев, 1996; Голубев, Ена, Сазонов, 1999; Дидух, Шеляг-Сосонко, 1982; Екофлора України, 2007; Определитель вьісших растений Крьіма, 1972; Флора европейской части СССР, 1979; Флора УРСР, 1953; Atlas Florae Europaeae, 1996; Flora Europaea, 1993.
Автор:
А.П. Ільїнська
Фото, малюнок:
І.В. Маханьков