l1

prevnext

Місячниця (лунарія) оживаюча

Lunaria rediviva L.

Червона книга України Місячниця (лунарія) оживаючаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Капустяні (Хрестоцвіті). Brassicaceae (Cruciferae)

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Гірський вид з ексклавами на рівнині, де має диз'юнктивне поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Зх. та Центральна Європа (звичайно), Сх. Європа (рідко). В Україні - Закарпаття, Карпати, Розточчя, Опілля, Зх. Поділля, Покуття, ізольовані місцезнаходження на Центральному Поділлі та відрогах Середньоруської височини. Адм. регіони: Рв, См, Зк, Чц, Ів, Лв, Тр, Хм, Вн.

Чисельність та структура популяцій:

У Карпатах і на прилеглих територіях популяції численні, вид нерідко виступає домінантом і здатний до експансії. На рівнинних територіях популяції локальні, до кількох десятків м2. У структурі представлені всі вікові групи.

Причини зміни чисельності:

На рівнинних територіях вид зникає в місцях суцільних рубок, надмірного випасу худоби, прямого знищення біотопів.

Умови місцезростання:

У горах вид має широку еколого-ценотичну амплітуду і трапляється в тінистих листяних лісах на свіжих збагачених карбонатами ґрунтах в угруповання кл. Querco-Fagetea, часто на змитих і навіть кам'янистих осипах. На рівнині приурочений до перезволожених багатих ґрунтів, характерних для союзу Alno-Ulmion з домінуванням ясена. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна безрозет-кова рослина до 150 см заввишки. Стебла прямостоячі або висхідні, у верхній частині розгалужені. Листки великі, глибокосерцеподібні, загострені, нерівномірно-гострозубчасті, на довгих черешках. Суцвіття китиця. Квітки на горизонтально відхилених квітконіжках 1014 мм завдовжки, які при цвітінні видовжуються. Чотири чашолистики 5-6 мм завдовжки, зовнішні мішкоподібні, ширші за внутрішні. Пелюстки (чотири) світлолілові, фіолетові або білі, 15-20 мм завдовжки. Стручечки звислі, еліптичні, на верхівці і при основі гострі, 30-90 мм завдовжки, 15-35 мм завширшки, щільно стиснуті. Насінина 7-10 мм завдовжки, 4-6 мм завширшки. Розмножується насінням, рідше кореневищами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в Карпатському БЗ, ПЗ "Медо-бори", "Ґорґани", НПП "Синєвир", "Вижниць-кий", "Подільські Товтри", Яворівський, Ужанський, Карпатський, "Сколівські Бескиди", ряді заказників та пам'яток природи. У Карпатах загрози популяціям не існує. На рівнині заборонено проведення суцільних вирубок, зміну гідрологічного режиму, надмірне випасання худоби, збирання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Культивують у багатьох ботанічних садах, парках. Можливо, дичавіє.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське, ефіроолійне.

Основні джерела інформації:

Екофлора України, 2007; Растительнье ресурсь СССР, 1985; Флора УРСР, 1953; ЧКУ, 1996.

Автор:

Я.П. Дідух

Фото, малюнок:

Т.В. Фіцайло, І.А. Коротченко