l1

prevnext

Хрінниця Турчанінова

Lepidium turczaninowii Lipsky

Червона книга України Хрінниця ТурчаніноваКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Капустяні (Хрестоцвіті). Brassicaceae (Cruciferae)

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Локальний ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Україна (пд.-сх. Крим), узбережжя Чорного моря, у р-ні мису Іллі (поблизу м. Феодосія) та гірські схили на пн. від смт. Щебетовка. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Відомо дві популяції. Популяція на м. Іллі нараховує майже 5000 особин. Максимальна щільність біля урвища 230 особин на 100 м2. Співвідношення прегенеративних та генеративних рослин у чистих заростях 2:3, при наявності трав'яного покриття 30-40% - 1:6, у зімкнутих угрупованнях він відсутній.

Причини зміни чисельності:

Низька конкурентна здатність виду. Обмеженість площ з відповідними геоморфологічними, геохімічними та геодинамічними особливостями, активна морська абразія, що призводить до руйнування схилу і знищення рослин. Скасування режиму військової зони на мисі Іллі та розвиток стихійної рекреації. За ХХ ст. зникло п'ять локалітетів в межах м. Феодосія (забудова, рудералізація). Подальша берегоукріпна та селитебна забудова може призвести до повного знищення виду.

Умови місцезростання:

Ділянка узбережжя 1,5 км між мисами Феодосія та Іллі з голими еродованими схилами (45°-60°) до 20-30 м н. р. м. (3 га). Вид зростає виключно на місцях виходу на денну поверхню глинистих порід нижньої крейди що зустрічаються в Криму невеликими фрагментами від м. Старий Крим до м. Іллі. Ксерофіт, кальцефіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Напівкущик до 20-25 см заввишки з розеткою пірчасторозсічених на вузьколінійні долі листків. Суцвіття - китиця. Віночок 3-4 мм за діаметром, білий, чашолистики округлі, зелені. Цвіте в липні-серпні. Плід широкояйцеподібно-серцеподібний стручечок 4 мм завдовжки, з тупою верхівкою; плодоносить у серпні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Треба створити заказник від масиву Тетеоба до мису Іллі. Необхідно провести ренатуралізацію виду. Заборонено збирання та гербаризацію рослин, забудову територій, організацію місць рекреації.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Протиерозійне

Основні джерела інформації:

Екофлора України, 2007; Ена 2001; Ена, Ена, 2001; ЧКУ, 1996.

Автор:

А.В. Єна, О.В. Єна

Фото, малюнок:

В.В. Савчук