Катран шершавий
Crambe aspera М. Bieb.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Капустяні (Хрестоцвіті). Brassicaceae (Cruciferae) |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Східноєвропейський понтичний степовий ендемік.Ареал виду та його поширення в Україні:
Сх. Європа (пд. частина). В Україні трапляється в лісостеповій та степовій зонах. Адм. регіони: Вн, Дн, Дц, Хр, Лг, Од, Хс, Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Популяції нечисленні. Рослини зростають поодинці або невеликими групами. Структура популяцій невідома.
Причини зміни чисельності:
Руйнування екотопів внаслідок розорювання степів та схилів, збирання рослин для букетів та харчових цілей. Стенотопність та низька конкурентна спроможність виду, недостатнє природне відновлення.
Умови місцезростання:
Степи; частіше на суглинистих, камянистих, супіщаних та солонцюватих чорноземах та відшаруваннях карбонатних порід. Геліофіт, ксерофіт, субксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Напіврозетковий полікарпік 0,3-0,5 (1) м заввишки. Стебло прямостояче, дуже галузисте, густо опушене шорсткими, довгими, простими волосками, сизе. Листки розеткові двічі або тричі пірчасторозділь-ні, з довгастими зубчастими долями. Квітки білі, зібрані в складну розлогу китицю (пле-йоботрій). Плід - нерозкривний двочленний стручечок; верхній членик гоструватий, горбисто-зморшкуватий, 7-9 мм завдовжки. Цвіте у квітні-травні (червні). Плодоносить у червні-вересні. Розмножується насінням.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Необхідно проводити моніторинг за станом популяцій, культивувати у ботанічних садах та реінтродукувати в природні екотопи. Охороняється у відділенні "Хомутов-ський степ" Українського степового ПЗ. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростання, розорювання схилів та степів, їх заліснення.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Вітамінне, декоративне, кормове, їстівне.
Основні джерела інформації:
Дубовик, 1995; Екофлора України, 2007; Кондра-тюк, Бурда, Остапко, 1985; Халилов, 1993; Atlas Florae Europaeae, 1996; Ball, 1993.
Автор:
А.П. Ільїнська
Фото, малюнок:
І.В. Маханьков