l1

prevnext

Осока торфова

Carex heleonastes Ehrh.

Червона книга України Осока торфоваКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Осокові (Смикавцеві). Cyperaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Рідкісний реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Аркто-бореальний, диз'юнктивно поширений у Пн. (Арктика), Центральній (Альпи, Карпати), Пд. і Сх. Європі, Сибіру, на Далекому Сході, у Пн. Америці. В Україні росте на Прикарпатті, у Розточчі-Опіллі, на Зх. Поліссі. Адм. регіони: Вл, Рв, Лв.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції ізольовані, їх чисельність і структура невідомі. Необхідно з'ясувати сучасний стан.

Причини зміни чисельності:

Відомостей немає. Вид з вузькою еколого-ценотичною амплітудою, чутливий до впливу антропогенних чинників (випасання худоби, розробки торфовищ).

Умови місцезростання:

Росте в умовах надмірного зволоження на торфовищах, осоково-мохових болотах, заболочених луках, берегах рік. Належить до угруповань союзу Eriophorion gracilis. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна нещіль-нодернинна рослина, з коротким кореневищем. Стебла 15-30 см заввишки, при основі з темно-сірими піхвами. Листки сіро-зелені, плоско-жолобчасті або плоскі, 1-2 мм завширшки, дорівнюють або коротші стебел. Суцвіття з 3-5(6) зближених гінекандричних колосків (верхні квітки в колоску жіночі, нижні - чоловічі). Нижній покривний листок лускоподібний, дуже рідко зі щетинкоподібною верхівкою. Покривні луски яйцеподібні, загострені, буруваті, зі світлою серединою і білоперетинчастими краями. Мішечки яйцеподібні або яйцеподібно-еліптичні, тонкошкірясті, плоско-опуклі, жовтувато-буруваті, з тонкими жилками й коротким носиком. Приймочок 2. Плід - горішок. Цвіте в травні-липні. Плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в Яворівському НПП. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено порушення умов зростання, надмірне випасання, порушення гідрологічного режиму, розробка торфовищ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове, ґрунтотвірне.

Основні джерела інформації:

Егорова, 1999; Флора УРСР, 1940.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

О.С. Мандзюк