l1

prevnext

Ласалія пухирчаста

Lasallia pustulata (L.) Merat

Червона книга України Ласалія пухирчастаКарта поширення виду

Лишайники
Сумчасті гриби, аскоміцети. Ascomycota
Умбілікарієві. Umbilicariaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Реліктовий (третинний) вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європа, Урал, Казахстан (гори Мугоджари), Пд.-Зх. Сибір (Алтай і Саяни), Китай (можливо), Африка, Канарські о-ви, Пн. і Центральна Америка. Лісостеп - Кіровоградська обл. (околиці Кіровограда, біля с. Люшневате Го-лованіського р-ну, вздовж Пд. Бугу в Ульяновському р-ні). Степ - Миколаївська обл. (біля с. Мигії Первомайського р-ну та с. Трикратного Вознесенського р-ну), Донецька обл. (Володарський р-н), можливо, передмістя Запоріжжя; Пд. берег Криму (г. Кастель і Аю-Даг, Мис Мартьян). Адм. регіони: Кд, Дц, Мк, Зп, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Трапляється великими групами, рідше - поодинці.

Причини зміни чисельності:

Забруднення повітря, випадання кислотних дощів тощо.

Умови місцезростання:

Відшарування силікатних порід; на відкритих та слабко затінених місцях з досить частим періодичним зволоженням - туманом, росою.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Слань (діаметр до 10 см, іноді понад 25 см) листувата, прикріплена до субстрату центральним гомфом. Поверхня слані сіра або темно-сіро-коричнева, у центрі з білуватою поволокою, з численними пухирчастими здуттями (пустулами) та ізидіями, зібраними в щільні пучки. Зісподу слань брудно- або темно-коричнева, дрібнозернисто арельова-на, з ямчастими западинами. Апотеції бувають рідко. Розмножується нестатевим (пікноконі-діями, фрагментами слані та коралоподібними ізидіями) та статевим (муральними спорами) шляхом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється у відділенні "Кам'яні Могили" (лише в межах Донецької обл.) Українського степового ПЗ, у заказниках загальнодержавного значення "Аю-Даг", "Мис Мартьян" і місцевого значення - "Кастель" (Крим). Слід контролювати стан популяцій на цій території, дослідити можливі місцезнаходження та в разі виявлення виду взяти їх під охорону.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає

Основні джерела інформації:

Окснер, 1937; Окснер, 1968; Определитель лишай-ников..., 1978; Копачевская, 1986; ЧКУ, 1996.

Автор:

О.Б. Блюм

Фото, малюнок:

С.Я. Кондратюк