prevnext

Модрина польська

Larix polonica Racib.

Червона книга України Модрина польськаКарта поширення виду

Судинні рослини
Голонасінні Pinophyta. (Gymnospermae)
Соснові. Pinaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Ендемічний вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Середня Європа: Польща (Пеніни, Зх. та Ра-домські Бескиди, у горах Свентокжиських (Хелмова гора), у центральній частині в окол. м. Ґройц (резерват Модржевіна), в окол. Трембачова на Равській височині); у Чехії, Словаччині, Румунії (гори Цеглед). В Україні природно росте у Карпатах - Скибові та Вододільні Ґорґани й Чорногора. На початку XX століття вид був відомий також і в Бескидах, але на сьогодні його локалітети тут не збереглися. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Відома лише у двох природних локалітетах, поновлення незадовільне. Погано поновлюється під наметом смереки. Специфічність екологічних умов (світлолюбність), низька конкурентна здатність.

Причини зміни чисельності:

Вирубування для використання цінної деревини.

Умови місцезростання:

Хвойні ліси у верхній частині лісового поясу на сильноскелетних субстратах на стрімких схилах з темно-бурими, слаборозвиненими ґрунтами (кл. Vaccinio-Piceetea, порядок Vaccinio-Piceetalia). Мезофіт, кальцефоб.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Фанерофіт. Дерево 20-30 м заввишки з м'якою хвоєю, що опадає на зиму. Росте швидко. Тривалість життя понад 500 років. Деревина червоно-бура, смолиста, міцна. Стробіли різностатеві, однодомні. Мегаспо-рофіли по 2, прикриті твердими лусками, зібрані в шишки, мікроспорофіли в пазухах лусок спірально розташовані в мікростробі-лах. Шишки невеликі, 15-25 мм завдовжки, яйцеподібнодовгасті. Насіння дрібне, крилате. Пилує у квітні-травні, обнасінюється у вересні-жовтні. Розмножується насінням. Світлолюбна, морозостійка рослина.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють на території заказників "Скит Манявський" та "Кедрин". Необхіднй пошук можливих невідомих локалітететів на території Ґорґан. Потрібно організувати генетичні лісові резервати, вирощувати у лісових господарствах. Заборонено проведення несанкціонованих лісогосподарських заходів у відомих локалітетах, заготівлю деревини цього виду, порушення умов зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у багатьох ботанічних садах, парках і лісових господарствах.

Господарське та комерційне значення:

Цінна лісогосподарська порода.

Основні джерела інформації:

Екофлора України, 2000; Стойко, 1966; Стойко та ін., 1998; Стойко, Ященко, Кагало та ін., 2004; Srodon, 1936.

Автор:

О.О. Кагало, С.М. Стойко

Фото, малюнок:

О. Орлов.