Ситник тупопелюстковий
Juncus subnodulosus Schrank
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Однодольні. Liliopsida |
Ситникові. Juncaceae |
Природоохоронний статус виду:
Зникаючий
Наукове значення:
Європейський вид на сх. межі ареалу.Ареал виду та його поширення в Україні:
Пд. Скандинавського п-ва, Зх., Середня, Центральна та Пд. Європа (до пн. Туреччини). В Україні на сьогодні відомо лише два достовірних локалітети у верхів'ях р. Зх. Буг (між с. Кол-тів та Верхобуж Золочівського р-ну Львівської обл. та р. Золочівки (окол. с. Зарваниця того ж р-ну) в межах Вороняків. Раніше наводився для Розточчя (с. Немирів, с. Шкло, с. Вільшани-ця Яворівського р-ну Львівської обл.), Опілля (с. Залісся, Золочівського р-ну Львівської обл.) та Закарпаття (Берегівський р-н, Дийда), звідки ймовірно зник. Адм. регіони: Лв, Зк.
Чисельність та структура популяцій:
Локальні ценопопуляції, в яких переважають генеративні особини, що утворюють клони. Найчисельніша популяція виду зосереджена в долині р. Золочівки.
Причини зміни чисельності:
Надмірне осушення екотопів, що призводить до послаблення життєздатності особин виду та їх випадіння із травостою.
Умови місцезростання:
Домінує та зрідка трапляється у зарегульо-ваних меліоративних каналах, на болотистих луках та евтрофних трав'яно-мохових болотах з торфово-болотними ґрунтами, збагаченими карбонатами. Формує угруповання асоціації Juncetum subnodulosi союзу Caltion кл. Molinio-Arrhenatheretea, що займають незначні площі. Гігрофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна нещіль-нодернинна рослина, 40-100 см заввишки. Кореневище товсте 10-20 см завдовжки. Репродуктивний пагін з 1-2 нижніми лускоподібними, 1-3 серединними та 1-2 приквітковими листками. Серединні та верхові листки циліндричні з губчастими перегородками. Суцвіття зонтикоподібно-волосисте, з численними розчепіреними гілочками першого та другого порядку галуження і дрібними головками квітів. Головки 5-10-квіткові. Листочки оцвітини шкірясті, широкопере-тинчасті, з країв солом'яно-жовті, по центру зеленкуваті, з пурпурними верхівками. Коробочка світло-коричнева, блискуча, тригранно-яйцеподібна, загострена, з коротким носиком. Цвіте у червні-липні, плодоносить у серпні-вересні. Розмножується насінням та поділом кореневища.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняють у "Верхобузькому" ландшафтному заказнику. Необхідно провести інвентаризацію місцезростань виду. Рекомендується створити заказники у місцях зростання виду та проводити контроль за станом популяцій. Заборонено проведення меліоративних робіт, що змінюють гідрологічні умови.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Кормове, ґрунтотвірне, ценозоформуюче.
Основні джерела інформації:
Кузярін, 2001; Флора УРСР, 1950; ЧКУ, 1996.
Автор:
О.Т. Кузярін, М.М. Федорончук
Фото, малюнок:
О.Т. Кузярін