l1

prevnext

Міріостома шийкова (дірчаста, стрижневидна)

Myriostoma coliforme (With.: Pers.) Corda

Червона книга України Міріостома шийкова (дірчаста, стрижневидна)Карта поширення виду

Гриби
Базидієві гриби. Basidiomycota
Геастрові. Geastraceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Трапляється спорадично. В Європі тяжіє до пд. та пд.-сх. регіонів континенту.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Спорадично трапляється на всіх континентах, окрім Антарктиди. В Україні зібраний на території Харківського Лісостепу, Правобережного та Старобільського злаково-лучних Степів, Лівобережного злакового Степу та Пд. берега Криму. Адм. регіони: Кд, Хр, Лг, Хс, Зп.

Чисельність та структура популяцій:

Трапляється поодиноко, зрідка групами з 2-3 плодових тіл.

Причини зміни чисельності:

Руйнування місць зростання через вирубування насаджень на піщаних ґрунтах; шкоди грибу завдають навіть рубки-очищення.

Умови місцезростання:

Термофільний, сапротрофний вид, росте на піщаних ґрунтах соснових і сосново-листяних (особливо акацієвих) лісів; трапляється на піщаних купах, прибережних дюнах тощо.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Плодові тіла спочатку приплюснуто-кулясті, 2-10 см завширшки, 4-5 см заввишки, біля основи звужені, рудуваті, рудувато-коричневі. Екзоперидій рудувато-коричневий, у свіжому вигляді товсто-м'ясистий, згодом щільний, твердий і дуже ламкий, при дозріванні розривається до половини або майже до основи на 7-10 загострених на кінцях лопатей, які здебільшого дуже вигинаються донизу і піднімають плодове тіло над ґрунтом. Ендо-перидій тонкий, спочатку сірувато-білуватий, згодом жовтувато-коричневий, горбкуватий, біля основи звужується, утворюючи декілька шийкоподібних виростів, які з'єднують його з екзоперидієм; на опуклому боці ендоперидію помітні численні округлі отвори, через які вивільняються спори. Під ендоперидієм знаходиться рудувато-коричнева порошиста глеба, 1,5-7,5 см, здебільшого 4 см завширшки. Спори кулясті, 6-7,5 (до 11) мкм у діаметрі, світло-коричневі, з видовженими сосочкоподібними бородавками. Капіліцій нитчастий, з коротких, до 2 мм завдовжки, загострених гіф, звивистий, гачкоподібно зігнутий, інколи розгалужений, часто з шипастими виростами. Плодові тіла з'являються восени і довго зберігаються. На-ґрунтовий сапротроф.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в Луганському ПЗ (Станично-Луганське відділення), НПП "Гомільшанські ліси", а також у Нікітському ботанічному саду і у дендропарку "Веселі Боковеньки" (Кіровоградська обл.). Доцільно створити ботанічні заказники в місцях зростання виду. Необхідно підтримувати вид у колекціях чистих культур.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Бере участь у процесах гумусоутворення.

Основні джерела інформації:

Акулов, Леонтьєв, 2008; Визначник грибів України, 1979; Зерова, 1954, 1956; Саркина, 2001; Со-син, 1973; Datasheets of Threatened Mushrooms of Europe, 2001.

Автор:

І.О. Дудка

Фото, малюнок:

М.П. Придюк, Д.В. Леонтьєв