Модринофомес лікарський (модринова губка)
Laricifomes officinalis (Vill.: Fr.) Kotl. et Pouzar
Гриби |
Базидієві гриби. Basidiomycota |
Фомітопсисові. Fomitopsidaceae |
Природоохоронний статус виду:
Зниклий
Наукове значення:
Бореальний вид з диз'юнктивним ареалом.Ареал виду та його поширення в Україні:
Євразія та Пн. Америка. В Україні ще в першій половині XX ст. був поширений на території Карпатських та Зх.-українських лісів, проте останнім часом повідомлення про його знахідки відсутні. Адм. регіони: Лв, Ів.
Чисельність та структура популяцій:
Трапляється поодинці.
Причини зміни чисельності:
Інтенсивна заготівля у XIX - на поч. XX ст.
Умови місцезростання:
У хвойних лісах та в насадженнях; на живих стовбурах старих дерев, переважно модрини (Larix decidua, L. polonica тощо). Відомий також на Pinus sibirica, зрідка трапляється на Pinus silvestris та видах роду Abies біля основи стовбурів.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Плодові тіла багаторічні, сидячі, поодинокі, копитоподібні або витягнуті догори, майже циліндричні, 3-10x5-20x4-40 см, товсті, щільні і тверді, з віком стають ламкими. Поверхня плодового тіла вкрита тонкою білою або жовтуватою з численними тріщинами, шерохува-тою кіркою; майже завжди на ній помітні бліді, жовтуваті або коричнювато-бурі концентричні зони. Край тупий, заокруглений, одного кольору з поверхнею плодового тіла. Тканина крейдяно-біла або трохи жовтувата, у свіжому стані досить м'яка, з часом твердішає, стає пухкою і легкою, дуже гірка на смак, з борошнистим запахом. Тубочки невиразно шаруваті, такого ж кольору, як і тканина, щорічно наростають приблизно на 0,5-1 см. Пори округлі до кутастих, в кількості 3-4 на 1 мм, з цільними, згодом з розірваними краями. Поверхня гіме-нофора від білої до буруватої. Спори еліпсоподібні до яйцеподібних, 4-5,5x3-4 мкм, безбарвні, гладенькі, часто з однією краплиною олії. Плодові тіла багаторічні.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Необхідно зберегти модринові ліси, сформовані старими деревами.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Зберігається в колекції культур шапинкових грибів Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України.
Господарське та комерційне значення:
Паразит. Розвивається на стовбурах модрини і деяких інших видів хвойних, викликаючи буру кубічну серцевинну гниль. Цінний лікарський гриб. У народній медицині використовується як засіб, що зменшує нічні потовиділення у хворих на туберкульоз, а також як проносне. Діючою речовиною є агарицинова кислота, що міститься в плодових тілах гриба.
Основні джерела інформації:
Бондарцев, 1953; Бондарцев^ 1998; Бухало, Митро-польская, 2001; Визначник грибів України, 1972; Панич, 1924; Рьггов, 1918; Datasheets of Threatened Mushrooms of Europe, 2001.
Автор:
І.О. Дудка
Фото, малюнок:
Д.В. Леонтьєв