l1

prevnext

Боровик королівський

Boletus regius Krombh

Червона книга України Боровик королівськийКарта поширення виду

Гриби
Базидієві гриби. Basidiomycota
Боровикові. Boletaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Неморальний вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Євразія, переважно в регіонах з теплим кліматом. В Україні відомий із Закарпаття (Закарпатська обл., Берегівський р-н, окол. с. Іванівка; Ужгородський р-н, окол. с. Не-вицьке), Лівобережного Лісостепу (Полтавська обл., Диканський р-н), Лівобережного злаково-лучного Степу (Донецька обл., Володарський р-н, пд. окол. смт. Володарськ), Пд. берега Криму (окол. с. Лаврове, г. Аю-Даг, ПЗ "Мис Мартьян"). Адм. регіони: Зк, Пл, Дц, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Трапляється поодиноко, зрідка групами з 2-3 плодових тіл.

Причини зміни чисельності:

Збирання населенням, вирубування лісів.

Умови місцезростання:

Листяні, переважно букові та дубові ліси (здебільшого на вапнякових ґрунтах).

Загальна біоморфологічна характеристика:

Шапинка діаметром 5-10 см, напівкуляста, згодом подушкоподібдна, коричнювато-червона або фіолетово-червона, з віком вицвітає, спочатку оксамитова, швидко стає голою, іноді злегка зморшкувата, суха, в суху погоду може дрібно розтріскуватися. Трубочки 1-3 см завдовжки, коротші навколо ніжки, злегка прирослі, спочатку золотисто-жовті, згодом зеленувато-жовті до жовтувато-зелених з оливковим відтінком. Пори округлі, дрібні, лимонно-жовті, згодом оливково-жовті. Спори 15-17x4-5 мкм, веретеноподібні, циліндрично-веретеноподібні, гладенькі, жовтувато-бурі. Споровий порошок оливково-коричнюватий. Ніжка 5-15x1,5-6 см, яйцеподібна, згодом булавоподібна, при основі сильно потовщена, лимонно-жовта, у верхній частині з дрібною жовтою сіточкою, при основі часто з винно-червоним відтінком. М'якуш насичено лимонно-жовтий, під шкіркою шапинки та в основі ніжки червонуватий, щільний, з приємним запахом та смаком, на зрізі іноді слабко синіє, особливо в шапинці. Пряжки є. Плодові тіла з'являються з червня до початку вересня.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в ПЗ "Мис Мартьян". Доцільно створити ботанічні заказники в інших місцезнаходженнях виду та виділити його в чисту культуру.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Мікоризоутворювач. Цінний їстівний вид.

Основні джерела інформації:

Визначник грибів України, 1979; Ганжа, 1977; Саркіна та ін., 2003; ЧКУ, 1996.

Автор:

М.П. Придюк, В.П. Гелюта

Фото, малюнок:

Д.В. Леонтьєв