Печериця Романьєзі
Agaricus romagnesii Wasser
Гриби |
Базидієві гриби. Basidiomycota |
Печерицеві. Agaricaceae |
Природоохоронний статус виду:
Зникаючий
Наукове значення:
Рідкісний вид.Ареал виду та його поширення в Україні:
Європа та Азія. В Україні відомий із Закарпаття, Правобережного та Лівобережного Лісостепу, Лівобережного злаково-лучного Степу, Лівобережного злакового Степу та Пд. берега Криму. Адм. регіони: Кв, Зк, Дн, Пл, Хс, Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Трапляється поодинці, спорадично.
Причини зміни чисельності:
Вирубування лісів та надмірні рекреаційні навантаженння на біотопи.
Умови місцезростання:
Парки, сади, насадження білої акації (Robinia pseudoacacia L.), узлісся та галявини широколистяних лісів, уздовж доріг, на ґрунті.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Шапинка діаметром 2,5-8 см, середньо-м'ясиста, спочатку напівкуляста, згодом опукло-розпростерта до плоско-розпростертої, часто з виїмкою, рідше з невеличким горбком, білувата, брудно-біла, згодом з сірувато-коричневим відтінком, у центрі темніша, вкрита притиснутими сірувато-коричневими, коричневими або жовтувато-вохристими лусочками. Пластинки вільні, тонкі, густі, спочатку білувато-рожеві, згодом темно-коричневі з світлим краєм. Спори 6,2-8x3,5-5 мкм, еліпсоподібні, гладенькі, світло-коричневі, часто з 1-3 краплями олії. Споровий порошок коричнювато-бурий. Ніжка 2-6x0,8-1,5 см, центральна, часом ексцентрична, циліндрична, злегка звужується до основи, гладенька, білувата, при основі жовтувата, основа ніжки з добре розвиненими коренеподібними тяжами. Кільце розташоване у верхній частині ніжки, просте, тонке, білувате, іноді зникає. М'якуш білуватий, на зламі стає коричнево-вохристим, з приємним грибним запахом, смак солодкий. Пряжки є. Плодові тіла з'являються в травні-жовтні.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняється в БЗ "Асканія-Нова" та в Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ. Необхідно створити ботанічні заказники в інших місцезнаходженнях виду, а також підтримувати його в чистій культурі.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Зберігається в колекції культур шапинкових грибів Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України.
Господарське та комерційне значення:
Ґрунтотвірне. Отруйний. Може бути прийнятий за їстівний гриб печерицю степову (A. campestris L.: Fr).
Основні джерела інформації:
Бєсєдіна, 1992, 1998; Бухало та ін., 2006; Вассер, 1980; Вассер, Солдатова, 1977; Зерова, 1959; Таран та ін., 1989; ЧКУ, 1996; Wasser, 1989.
Автор:
М.П. Придюк
Фото, малюнок:
І.С. Саркіна