l1

prevnext

Печериця Романьєзі

Agaricus romagnesii Wasser

Червона книга України Печериця РоманьєзіКарта поширення виду

Гриби
Базидієві гриби. Basidiomycota
Печерицеві. Agaricaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Рідкісний вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європа та Азія. В Україні відомий із Закарпаття, Правобережного та Лівобережного Лісостепу, Лівобережного злаково-лучного Степу, Лівобережного злакового Степу та Пд. берега Криму. Адм. регіони: Кв, Зк, Дн, Пл, Хс, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Трапляється поодинці, спорадично.

Причини зміни чисельності:

Вирубування лісів та надмірні рекреаційні навантаженння на біотопи.

Умови місцезростання:

Парки, сади, насадження білої акації (Robinia pseudoacacia L.), узлісся та галявини широколистяних лісів, уздовж доріг, на ґрунті.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Шапинка діаметром 2,5-8 см, середньо-м'ясиста, спочатку напівкуляста, згодом опукло-розпростерта до плоско-розпростертої, часто з виїмкою, рідше з невеличким горбком, білувата, брудно-біла, згодом з сірувато-коричневим відтінком, у центрі темніша, вкрита притиснутими сірувато-коричневими, коричневими або жовтувато-вохристими лусочками. Пластинки вільні, тонкі, густі, спочатку білувато-рожеві, згодом темно-коричневі з світлим краєм. Спори 6,2-8x3,5-5 мкм, еліпсоподібні, гладенькі, світло-коричневі, часто з 1-3 краплями олії. Споровий порошок коричнювато-бурий. Ніжка 2-6x0,8-1,5 см, центральна, часом ексцентрична, циліндрична, злегка звужується до основи, гладенька, білувата, при основі жовтувата, основа ніжки з добре розвиненими коренеподібними тяжами. Кільце розташоване у верхній частині ніжки, просте, тонке, білувате, іноді зникає. М'якуш білуватий, на зламі стає коричнево-вохристим, з приємним грибним запахом, смак солодкий. Пряжки є. Плодові тіла з'являються в травні-жовтні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняється в БЗ "Асканія-Нова" та в Ялтинському гірсько-лісовому ПЗ. Необхідно створити ботанічні заказники в інших місцезнаходженнях виду, а також підтримувати його в чистій культурі.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Зберігається в колекції культур шапинкових грибів Інституту ботаніки ім. М.Г. Холодного НАН України.

Господарське та комерційне значення:

Ґрунтотвірне. Отруйний. Може бути прийнятий за їстівний гриб печерицю степову (A. campestris L.: Fr).

Основні джерела інформації:

Бєсєдіна, 1992, 1998; Бухало та ін., 2006; Вассер, 1980; Вассер, Солдатова, 1977; Зерова, 1959; Таран та ін., 1989; ЧКУ, 1996; Wasser, 1989.

Автор:

М.П. Придюк

Фото, малюнок:

І.С. Саркіна