prevnext

Трюфель літній

Tuber aestivum Vitt

Червона книга України Трюфель літнійКарта поширення виду

Гриби
Сумчасті гриби. Ascomycota
Трюфелеві. Tuberaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Рідкісний вид з підземними (гіпогейними) плодовими тілами.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Вид поширений у Євразії. В Україні відомий у Закарпатті, Правобережному Поліссі, Правобережному Лісостепу, Кримському Лісостепу. Адм. регіони: Зк, Чк, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Трапляється поодинці, інколи гніздами по декілька плодових тіл.

Причини зміни чисельності:

Збирання населенням та ущільнення ґрунтів унаслідок інтенсивних рекреаційних навантажень.

Умови місцезростання:

Листяні, переважно дубові та букові ліси; на вапнякових ґрунтах.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Плодове тіло 3-10 см у діаметрі, кутасто-кулясте, кулясте, бульбоподібне, з великими пірамідальними бородавками (2-10 мм), до основи майже гладеньке, коричнювато-оливкувато-чорне. М'якуш спочатку білий, згодом жовтувато-сірий до коричнюватого, з білими жилками, що надають йому мармурового вигляду, з сильним і приємним горіховим запахом, який у старих плодових тілах змінюється на часниковий. Сумки сферичні, еліпсоїдні або овальні, 60-70x50-65 мкм, містять 1-6 спор. Спори еліпсоїдні, 18-45x14-32 мкм (в 6-спорових сумках18х14, в 1-спорових - 45x32 мкм), з сітчастою оболонкою, коричневі. Спорова маса темно-коричнева. Плодові тіла з'являються з травня по вересень (є відомості, що в європейських країнах, де плодові тіла літнього трюфеля зазвичай збирають з червня по листопад, їх інколи можна збирати і взимку, аж до березня), утворюються в ґрунті неглибоко, майже біля самої поверхні, злегка піднімаючи ґрунт. Мікоризоутворювач.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Необхідно створити ботанічний заказник на порівняно недавньому місці знаходження виду на Кримському п-ві. Доцільно спробувати виділити чисту культуру гриба і підтримувати вид у відповідних колекціях.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає

Господарське та комерційне значення:

Високоякісний їстівний вид, унаслідок чого був практично знищений ще на початку XX ст. Зараз в ряді країн, зокрема у Франції, Іспанії, здійснюється штучне розведення трюфеля літнього і деяких інших їстівних видів роду Tuber на дубових плантаціях, закладених на вапняковому щебенистому ґрунті в умовах теплого середземноморського клімату.

Основні джерела інформації:

Бухгольц, 1902; Вальц, Ришави, 1871; Васильков, 1963; Визначник грибів України, 1969; Зерова, Вас-сер, 1972; Христюк, 1966; Carluccio, 1990; Pegler, 1990; ЧКУ, 1996.

Автор:

І.О. Дудка

Фото, малюнок:

І.С. Саркіна