prevnext

Еремур кримський

Eremurus tauricus Steven

Червона книга України Еремур кримськийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Асфоделові. Asphodelaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Кримсько-новоросійський ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Кримсько-Новоросійська підпровінція: Крим та Зх. Закавказзя (поблизу м. Новоросійська). В Україні - у різних висотних поясах Гірського Криму. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Спорадично трапляється у вигляді невеликого розміру малочисельних локальних популяцій, проте відомі окремі локалітети (Кримський ПЗ), що мають площу кілька га, в яких рослини зростають досить щільно (до 40% проективного покриття), формуючи густі зарості.

Причини зміни чисельності:

Вузька еколого-ценотична амплітуда, приуроченість до маргінальних перехідних від лісових до трав'янистих ценозів, слабка конкурентна здатність, чутливість до впливу антропогенного фактора.

Умови місцезростання:

У різних поясах від 500 до 1400 м н.р.м. в це-нозах маргінального типу. Кам'янисті осипи, сланці, рідше відслонення, по виходах вапняків, заходить в ялівцеві, соснові та освітлені листяні ліси, тобто в ценози з послабленою ценотичною конкуренцією. Угруповання відносяться до порядку Alysso-Sedetalia та класу Thlaspietea rotundifolii. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина до 1,5 м заввишки. Корені мичкуваті, потовщені. Стебла поодинокі чи кілька, діаметром до 10 мм, прямі, безлисті. Листки широколіній-ні, до 60 см завдовжки, до 3 см завширшки, по краю гладенькі чи шершаві, у прикореневій розетці. Суцвіття верхівкове, довге (3080 см), густе, багатоквіткова циліндрична китиця. Квітки білі з широкодзвоникоподіб-ною оцвітиною. Плід - поперечнозморшку-вата коробочка, насінини сірі, темні. Цвіте у травні-липні. Плодоносить у червні-серпні. Розмножується насінням і кореневищем.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку. Охороняють в Ялтинському гірсько-лісовому, Кримському та Карадазькому ПЗ. Заборонено порушення умов місцезростань, викопування та збирання рослин, терасування схилів, лісонасадження.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Культивують в Нікітському ботанічному саду - ННЦ УААН.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, генофонд для селекції.

Основні джерела інформації:

Косьх, Усачева, 1986; ЧКУ, 1996.

Автор:

Я.П. Дідух

Фото, малюнок:

В.В. Савчук