prevnext

Торея найрозгалуженіша

Thorea ramosissima Bory

Червона книга України Торея найрозгалуженішаКарта поширення виду

Водорості
Червоні водорості. Rhodophyta
Родина Тореєві. Thoreaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Один з небагатьох видів червоних водоростей прісних водойм, з ареалом, що скорочується, важливий для вивчення питань ареалогії та альгосозології.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Євразійський (Центральна, Сх. та Зх. Європа, Мала Азія) та пн.-американський ареал. Диз'юнктивно на території України. Адм. регіони: Рв, Кв, Вн, Чк, Дн.

Чисельність та структура популяцій:

Трапляється дуже рідко, поодинці: р. Горинь, окол. с. Степань Сарненського р-ну Рівненської обл.; р. Дніпро, окол. м. Києва та Канівський заповідник; р. Пд. Буг, окол. м. Вінниця; р. Дніпро, окол. м. Дніпропетровська, Дніпропетровської обл. Спостерігається тенденція до зникнення.

Причини зміни чисельності:

Антропогенне забруднення річок.

Умови місцезростання:

В обростаннях каміння, деревини та двостулкових молюсків, на піщаних обмілинах річок, переважно зі швидкою течією та чистою водою. Олігосапробіонт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Слань 7-10 см до 2 м, однорічна, кущикопо-дібна, багатоосьова, чорно- або оливково-зелена (у висушеному стані пурпурово-фіолетова). Осьові нитки розгалужені рясно, асимілюючі - майже нерозгалужені. Слизова піхва оточує осьову частину слані та основи асимілюючих ниток. Розмножується нестатевим шляхом (моноспорами - моно-спорангії поодинокі, трапляються досить рідко, моноспори спочатку кулясті, при дозріванні - грушоподібні).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Вид занесений до ЧКУ (1996). Охороняється в Канівському ПЗ. Необхідне створення аль-горезерватів у межах акваторій, де розвивається вид та контролювати стан популяцій.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Відомостей немає.

Основні джерела інформації:

Гаухман, 1948; Мошкова, 1970; Мошкова, Фроло-ва, 1983; Топачевський, 1946; ЧКУ, 1996; Algae of Ukraine..., 2006.

Автор:

П.М. Царенко

Фото, малюнок:

Т.М. Немеровська