prevnext

Підсніжник складчастий

Galanthus plicatus M.Bieb.

Червона книга України Підсніжник складчастийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Амарилісові. Amaryllidaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Єдиний ізольований анклав виду в Україні.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Пн.-причорноморський вид, ареал якого охоплює Добруджу (Румунія), Бессарабську височину (єдиний локалітет в Молдові), Гірський Крим (Україна), Пн.-зх. Закавказзя (Росія, Грузія). Вікарний вид підсніжник візантійський (G. byzantinus Barker) поширений у Туреччині та Греції. В Україні - у горах Гірського Криму від Балаклави до Коктебелю (виключаючи яйли). За межами суцільного ареалу зустрічаються окремі острівні локалітети можливо заносного походження (Черкаська обл., Холодний Яр). Адм. регіони: Чк, Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції місцями чисельні (багато млн. особин), з нормальним віковим спектром. Наприклад, на г. Каратау: прегенеративних особин 65%, генеративних 35%; на Пд. березі Криму, гомеостатичні, характеризуються високою щільністю (до 350 особин на м2), повночленністю, з лівосторонніми спектрами вікових станів.

Причини зміни чисельності:

Суттєвих негативних змін популяції зазнають в місцях високого антропогенного тиску - хижацького збору надземної частини та цілих рослин на продаж, випасання худоби, знищення природних місцезростань, викопування.

Умови місцезростання:

Широколистяні ліси на схилах Кримських гір з нижнього до верхнього поясів, на добре розвинутих бурих ґрунтах. Вид приурочений також до шиблякових угруповань. Популяції залишаються навіть після порушення ценозу. Мезофіт, ефемероїд, сциофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Багаторічна трав'яна рослина 10-25 см заввишки. Цибулина яйцеподібна зі світлими оболонками. Листки лінійні, сизо-зелені, з восковим нальотом, складчасті, по краях загнуті вниз. Квітки запашні, поодинокі, пониклі, 2-3 см завдовжки. Зовнішні листочки оцвітини білі, внутрішні з яскраво- або жовто-зеленою плямою, яка може бути як підковоподібною біля самої виїмки, так і охоплювати всю поверхню листочка до його основи. Цвіте в лютому-квітні, плодоносить у червні-липні. Плід - куляста чорнувата коробочка до 1 см у діаметрі. Розмножується насінням та поділом цибулини.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють у Ялтинському гірсько-лісовому, Кримському, "Мис Мартьян", Карадазькому ПЗ, заказниках загальнодержавного значення "Фіо-лент", "Айя", "Байдарський", "Великий каньйон Криму", "Аю-Даг", "Кубалач", "Хапхальский". Заборонено проведення суцільних рубок лісу, викопування, заготівля і продаж рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Культивують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України, Нікітському ботанічному саду - ННЦ УААН, в ботанічних садах Київського, Львівського, Одеського, Харківського університетів.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське.

Основні джерела інформації:

Диденко, 1999; Дідух, 1992; Ена, 2003; Косьіх, Голу-бев, 1983; ЧКУ, 1996.

Автор:

А.В. Єна, Я.П. Дідух, В.І. Мельник, С.Я. Діденко

Фото, малюнок:

В.С. Гавриленко, В.П. Ісіков