prevnext

Підсніжник білосніжний (звичайний)

Galanthus nivalis L.

Червона книга України Підсніжник білосніжний (звичайний)Карта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Однодольні. Liliopsida
Амарилісові. Amaryllidaceae

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Європейсько-середземноморський вид на сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Центральна Європа, Середземномор'я, Пе-редкавказзя. В Україні - переважно в Правобережному Лісостепу, Карпатах, Передкар-патті, Зх. Поділлі, Розточчі, рідше на Правобережному Поліссі, рідко - в Лівобережному Лісостепу. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, Тр, Зк, Чц, Хм, Вн, Чк, Пл, Од, Мк.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції здебільшого численні, вид в багатьох місцях навесні аспектує. Проте біля населених пунктів і місць відпочинку популяції регресують і зникають (від м. Києва у повоєнний час межа поширення відсунулась на 50-60 км). Спостерігається тенденція до зменшення кількості квітучих особин.

Причини зміни чисельності:

Масове зривання на букети, переважно для продажу, викопування цибулин, рекреаційне навантаження.

Умови місцезростання:

Листяні ліси, переважно дубові та грабово-дубові (кл. Querco-Fagetea), галявини, узлісся, чагарники (кл. Rhamno-Prunetea; кл. Urtico-Sambucetea), на багатих, достатньо зволожених ґрунтах. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Ранньовесняний ефемероїд. Багаторічна трав'яна рослина 8-20 см заввишки із підземною цибулиною, обгорнутою трьома бурими шкірястими лусками. Прикореневі листки (2) лінійні, сірувато-зелені, виходять із піхвових лусок. Стебло прямостояче. Квітки на пониклих квітконіжках, поодиноко виходять із піхов приквітка. Зовнішніх листочків оцвітини 3, вони білі, видовжені; внутрішні листочки (3) вдвічі коротші, дзвоникоподібні, прямі, із зеленкуватою плямкою на кінці. Плід тригнізда коробочка. Цвіте в березні-квітні, плодоносить в травні-липні. Розмножується цибулинами та насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Проводяться громадські акції з охорони первоцвітів. Охороняють в багатьох природно-заповідних територіях Правобережжя, великі популяції в Карпатському БЗ, Карпатському та "Вижницькому" НПП, в ПЗ "Медобори" та ін., на Лівобережжі - в НПП Ічнянський. Необхідно посилити інформо-ваність населення, контролювати заборону продажу та стан популяцій. Заборонено несанкціоновану заготівлю та продаж, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують в багатьох ботанічних садах та парках, інколи на присадибних ділянках.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне.

Основні джерела інформації:

Андрієнко, Мельник, Діденко, 1997; Андриенко, Мельник, Якушина, 1992; Заповідні скарби, 2001; Орлов, 2005; ЧКУ, 1996.

Автор:

Т.Л. Андрієнко

Фото, малюнок:

А.П. Слоневський