Фіалка Джоя
Viola jooi Janka
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Фіалкові. Violaceae |
Природоохоронний статус виду:
Вразливий
Наукове значення:
Реліктовий вид. Ізольований, віддалений від основного ареалу на 300 км ексклав середньоєвропейського гірського виду, що має центральноазійські генезисні зв'язки.Ареал виду та його поширення в Україні:
Пд. та Сх. Карпати. В Україні - Покуття (с. На-заренкове Городенківського р-ну, с. Гераси-мів Тлумацького р-ну Івано-Франківської обл. - ур. Болди і Жолоб). Адм. регіон: Ів.
Чисельність та структура популяцій:
Відомо кілька дрібних популяцій, недалеко розташованих одна від одної, кожна площею не більше 1 га. Зростає у вигляді невеликих куртин, поодиноко.
Причини зміни чисельності:
Реліктовий вид, що має дуже вузьку еколого-ценотичну амплітуду, приурочений до специфічних лучно-степових угруповань Покуття, які мають локальне поширення та знаходяться під потужним впливом антропогенних чинників, зокрема надмірного випасання.
Умови місцезростання:
Круті (до 60°) пн., рідше зх. або сх. схили висотою 5-10 м, складені з гіпсів чи вапняків, які формують уступи, відслонення. Угруповання відносяться до рідкісних лучно-степових угруповань центральноєвропейського типу кл. Festuco-Brometea, ендемічної асоціації Ranunculo zapalowiczii-Helictotrichetum desertorum з домінуванням Helictotrichum desertorum, Sesleria heufleriana та Carex humilis. Росте в умовах пониженого проективного покриття травостою на дерново-карбонатних ґрунтах (рендзинах), що формуються на відслоненнях гіпсу. Ксе-ромезофіт, облігатний кальцефіл.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна рослина 5-15 см заввишки. Листки темнозелені, зарубчастозубчасті, серцеподібно-трикутні, опушені жорсткуватими волосками, зібрані у прикореневу розетку. Квітконоси мають на середині два дрібні приквітники. Квітки рожево-фіолетові, з пурпурним відтінком та темнофіолетовими жилками. Плід коробочка з волосистим опушенням. Цвіте у квітні-травні. Плодоносить у червні-липні.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Занесений до Європейського червоного списку. Рекомендується докладно картувати місця зростання та дослідити динаміку популяцій, вирощувати у ботанічних садах. Заборонено збирання та гербаризацію рослин, порушення умов зростання (терасування та заліснення схилів).
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне
Основні джерела інформації:
ЧКУ, 1996; Шеляг-Сосонко, Дідух, Куковиця, 1980.
Автор:
Я.П. Дідух
Фото, малюнок:
Я.П. Дідух