Вовче лико Софії
Daphne sophia Kalen.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Тимелеєві. Thymelaeaceae |
Природоохоронний статус виду:
Зникаючий
Наукове значення:
Вузькоендемічний вид.Ареал виду та його поширення в Україні:
Приурочений до басейну р. Сіверський Донець (пд. відроги Середньоруської височини). Виділяється чотири р-ни локалізації виду: Бєлгородсько-Шебекінський, Валуйсько-Во-локонівський, Ровеньківський та Новоос-кольський в межах Бєлгородської, Воронезької, Харківської областей. В Україні відомо 4 локалітеи виду: три у Вовчанському р-ні і один у Двурічанському (Харківська обл.). Адм. регіон: Хр.
Чисельність та структура популяцій:
Ценопопуляції мають переважно скупчений тип розподілу рослин у ценозах. У межах кл. Rhamno-Prunetea ценопопуляції мали рівноважний характер, в межах кл. Helianthemo-Thymetea - депресивний. У популяції поблизу с. Охрімівка за даними обліку чисельність особин в різні роки коливається від 40 до 200 пагонів, за останніми даними (2006 р.) - 175 рослин. Біля с. Мала Вовча чисельність виду станом на 2004 р. складала 770 пагонів, біля с. Жовтневе Друге станом на 2007 р. 600 пагонів, а біля с. Колодязне - близько 1500.
Причини зміни чисельності:
Із усіх 21 відомих місцезнаходжень 8, і в тому числі одне з території України, не збереглися до нашого часу. Причиною є суцільні й вибіркові рубки та лісонасадження на схилах, видобування крейди, збирання рослин на букети; особливості біології виду (плоди опадають нестиглими).
Умови місцезростання:
Екотонні угруповання чагарникового характеру (кл. Rhamno-Prunetea) між лісовою (кл. Querco-Fagetea, Erico-Pinetea) та степовою (кл. Festuco-Brometea) рослинністю і угрупованнями на крейдяних відслоненнях (кл. Helianthemo-Thymetea) на схилах балок. Ксеромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Нанофанерофіт. Кущ 30-175 см заввишки. Пагони розгалужені. Кора темно-сіра, на молодих гілках бура. Листки оберненояйцеподіб-ні, сірувато-зелені, зісподу білувато-опушені. Квітки білі, 11-14 мм завдовжки, зібрані пучками на верхівках гілок. Плід яскраво-червона кістянка, опадає недостиглим. Цвіте в травні-липні. Розмножується вегетативно кореневими пагонами.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Занесено до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняють у Вовчанському ландшафтному заказнику. Необхідно контролювати стан популяцій. Заборонено заготівлю рослин, порушення умов місцезростання (рубки, терасування схилів та лісопосадки).
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України, ботанічних садах Київського та Харківського університетів.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне, лікарське, протиерозійне.
Основні джерела інформації:
Банік, Тверетінова, Волкова, та ін., 2007; Мельник, 1995; Мильков, Бережной, 1990; Расевич, 2008; Смолко, 1967; Талиев, 1912; Kaleniczenko, 1949; Melnik, 1996.
Автор:
В.І. Мельник, В.В. Расевич
Фото, малюнок:
В.В. Расевич