l1

prevnext

Вовче лико пахуче (боровик)

Daphne cneorum L.

Червона книга України Вовче лико пахуче (боровик)Карта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Тимелеєві. Thymelaeaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Рідкісний диз'юнктивно поширений вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Центральноєвропейський вид, поширений диз'юнктивно з зх. на сх. від Піренеїв до Дніпра (східніше заміщується D. julid), з пн. на пд. від Ср. Європи до Балкан. Приурочений головним чином до гірських територій та передгір'їв з іррадіацією на рівнину. В Україні формує два локалітети: Зх. Поділля, Розточчя, Волинь, та Придніпров'я. Адм. регіони: Вл, Рв, Кв, Лв, Хм, Чк.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції до кількох десятків га, але їх кількість невелика. Вид зростає у вигляді окремих досить густих куртин, діаметром кілька десятків метрів, які в міру розвитку популяції формують кільце і диференціюються на окремі дрібні локалітети. Щільність популяції буває густою (до 20% покриття), в основному переважають генеративні особини.

Причини зміни чисельності:

як декоративна і запашна рослина інтенсивно зривається на букети, потерпає як в результаті суцільних рубок лісів, так і при формуванні густого намету листяних лісів, надмірної рекреації, випасу, пожеж.

Умови місцезростання:

Хоча вид має широку екологічну амплітуду, проте трапляється рідко. У зх. локалітеті зростає в освітлених, термофільних, сухуватих дубово-соснових лісах (асоціація Peucedano-Pinetum), на дерново-підзолистих збагачених карбонатами ґрунтах. На Зх. Поділлі (Лиса Гора) росте в екстразональних лучних степах (союз Cirsio-Brachypodion pinnati), на дерново-карбонатних ґрунтах (рендзинах). У Придніпров'ї трапляється на сухуватих піщаних борових терасах, покритих світлими дубово-сосновими лісами (порядок Pulsatillo-Pinetalia sylvestris). Часто має високе проективне покриття. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Кущик до 30 см заввишки, стебло лежаче, висхідне, часто укорінюється, кора сіро-коричнева. Листки зимовозелені, шкірясті, чергові, лопатчасті або довгастообернено-яйцеподібні, дрібні, 8-16 мм завдовжки. Квітки рожеві, ароматні, по 6-20 зібрані в пучки на кінці стебла. Плід кістянка. Цвіте у квітні-травні, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в Черемському ПЗ, загальнодержавних заказниках "Русько-Полянський" (Черкаська обл.), "Лиса Гора" (Львівська обл.), "Лісники" (м. Київ), та в заказниках місцевого значення. Заборонено збирання и продаж рослин, порушення умов місцезростання (суцільні рубки лісів, випасання, підпали).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Культивують у Центральному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Дідух,1974; Заверуха, Андриенко, Протопопо-ва, 1983; Коніщук, Прядко, 2004; Мельник, 1995; Мельник, 2000; Темченко, Дідух, Любченко, 1986; ЧКУ, 1996.

Автор:

Я.П. Дідух

Фото, малюнок:

Я.П. Дідух, М.М. Перегрим