l1

prevnext

Ранник крейдовий

Scrophularia cretacea Fisch. ex Spreng.

Червона книга України Ранник крейдовийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Ранникові. Scrophulariaceae

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Понтичний ендемік.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Європейська частина Росії та пд. сх. України: від Сіверського Дінця до Волги. В Україні - басейн Сіверського Дінця. Адм. регіони: Хр, Дц, Лг.

Чисельність та структура популяцій:

Ступінь природного поновлення задовільна. Хоча вид домінуює в агрегаціях та утворює численні локалітети у відділенні "Крейдова флора" Українського степового ПЗ, площа угруповань у цілому скорочується. Чисельність популяцій від кількох особин до десятків тисяч. Віковий спектр бімодальний, пра-восторонній. Відновлення насіннєве. Середня щільність до 3 особин на м2.

Причини зміни чисельності:

Антропогенний вплив: порушення природних екотопів внаслідок господарського освоєння територій, видобування крейди, випасання худоби, лісорозведення.

Умови місцезростання:

Крейдяні та вапнякові відслонення пд. експозиції, на сланцях. Разом з Hyssopus cretaceus формує піонерні угруповання на новоутворених відслоненнях, розріджено росте в томілярних угрупованнях кл. Helianthemo-Thymetea (союз Artemisio hololeucae-Hyssopion cretaceae). Ксерофіт, об-лігатний кретофіл.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Напівкущик, що має потужний кау-декс і стрижневу кореневу систему. Стебел кілька, висхідних, 20-50 см заввишки, сірих, густо вкритих білими залозистими волосками. Листки з розсіяними залозистими волосками. Квітки числені, в півзонтиках. Чашечка з вузькоплівчастими частками, стамінодій довгастий. Віночок темночервоний. Плід бура коробочка. Цвіте липні-червні. Плодоносить у липні-вересні. Розмножується насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Охороняють у відділенні "Крейдова флора" Українського степового ПЗ та ряді заказників. Заборонено порушення умов місцезростань виду, зокрема терасування схилів, заліснення.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України та Донецькому ботанічному саду НАН України.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне

Основні джерела інформації:

Бурда, Остапко, Ларин, 1995; Гринь, Білик, 1973; Кондратюк, Бурда, Остапко, 1985; Остапко, 2001, 2005; Собко, 2005; Ткаченко, Генов, Лиманський, 2002; Ткаченко, Дронова, 2003; Флора УРСР, 1969; ЧКУ, 1996.

Автор:

В.М. Остапко, О.В. Зибенко

Фото, малюнок:

О.О. Кагало