l1

prevnext

Верба лапландська

Salix lapponum L.

Червона книга України Верба лапландськаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Вербові. Salicaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Реліктовий вид на пд. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Бореальний євросибірський вид. Поширений в Пн. Європі, в Зх. та Ср. Сибіру. В Україні - на Поліссі, де через Ковель-Луцьк-Рівне-Новоград-Волинський-Овруч, на території Правобережного Полісся проходить суцільна межа поширення виду. Ізольовані місцезростання відмічені по всьому Лівобережному Поліссю та в Українських Карпатах неподалік г. Говерли (ур. Цибульки). Є давні вказівки про зростання виду біля Львова, Харкова, де, ймовірно, зникла. Адм. регіони: Вл, Рв, Жт, Кв, Чн, См, Лв, Ів, ?Хр.

Чисельність та структура популяцій:

Трапляється окремими екземплярами або невеликими групами. Структура популяцій не досліджена.

Причини зміни чисельності:

Осушення болотних масивів внаслідок меліорації.

Умови місцезростання:

Мезотрофні, еумезотрофні, рідше евтрофні болота, що характеризуються кислою реакцією (рН 4-5). Зростає на відкритих або рідко-лісних осоково-сфагнових ділянках, угруповання яких відносяться до кл. Scheuchzerio-Caricetea nigrae. Гігрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Нанофанерофіт. Кущ, 0,5-1 м заввишки, з темно-червоними або каштановими голими гілками. Молоді гілочки пухнасті. Листки на коротких черешках, довгасті, довгасто-яйцеподібні або ланцетні, знизу, а іноді й зверху, вкриті густою білою повстиною, цілокраї або хвилясто-виїмчасті, іноді рідко-дрібнозубчасті. Цвіте у квітні- травні, плодоносить у червні-липні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в Поліському, Рівненському (всі ділянки) та Черемському ПЗ, Шацько-му, "Прип'ять-Стохід", "Деснянсько-Старо-гутському", Карпатському НПП, в заказнику загальнодержавного значення "Нечимне" та на деяких інших природно-заповідних територіях. Заборонено знищення місць існування, порушення гідрологічного режиму.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Кормове, декоративне, ґрунтозахисне, тор-фоформуюче.

Основні джерела інформації:

Андриенко, 1980; Балашев, Андриенко, Кузьмичев, Григора, 1982; Коніщук, 2003; Орлов, 2005; Фіторізно-маніття Українського Полісся та його охорона, 2006.

Автор:

О.І. Прядко

Фото, малюнок:

О.О. Кагало, І.А. Коротченко