l1

prevnext

Верба трав'яна

Salix herbacea L.

Червона книга України Верба трав'янаКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Вербові. Salicaceae

Природоохоронний статус виду:

Рідкісний

Наукове значення:

Реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Аркто-альпійський, поширений циркумполярно в Арктиці, диз'юнктивно в горах Європи, Сибіру, Гімалаях, Пн. Америці. В Україні - Карпати, в альпійському й субальпійському поясах. Адм. регіони: Ів, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції ізольовані, масиви Свидовець (г. Близниця), Чорногора (гг. Говерла, Шпиці, Ребра, Бребенескул, Мунчел, Піп Іван), Мармарош (г. Піп Іван), мають малі площі (10-300 м2), для них характерний високий ступінь фрагментації просторової структури.

Причини зміни чисельності:

Випасання худоби, витоптування.

Умови місцезростання:

Росте на гірських схилах і скелястих вершинах в альпійському та субальпійському поясах, на висоті 1750-2000 м н. р. м., здебільшого в місцях, де довго затримується сніг. Належить до едифікаторів високогірних це-нозів, формує асоціацію Salicetum herbaceae. Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Хамефіт. Сланкий кущ 10-30 см заввишки, з підземними пагонами (столонами). Наземні гілки тонкі, голі, жовтувато-бурі або бурі. Листки зелені, круглясті або еліптичні, зарубчасто-зубчасті, 0,5-2 см завдовжки, на дуже коротких черешках. Приквіткові луски жовто-зелені, інколи волосисті. Квітки дрібні, зібрані в кінцеві сережки. Зав'язь гола, на короткій ніжці. Приймочки дволопатеві. Плід гола коробочка. Цвіте в червні-липні. Плодоносить у серпні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в Карпатському БЗ та Карпатському НПП. Необхідно проводити моніторинг стану популяцій. Заборонено порушення екотопів, випасання худоби, витоптування, знищення рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Ґрунтозахисне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Визначник рослин Українських Карпат, 1977; Определит. вьсш. раст. Украинь, 1987; ЧКУ, 1996; Малиновський, Крічфалушій, 2002.

Автор:

І.М. Данилик

Фото, малюнок:

П. Косінський