l1

prevnext

Шипшина Чацького

Rosa czackiana Besser

Червона книга України Шипшина ЧацькогоКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Розові. Rosaceae

Природоохоронний статус виду:

Неоцінений

Наукове значення:

Ендемік зі складного поліморфного комплексу Rosa gallica L. s.l.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Малопольська та Волино-Подільська височини. В Україні спорадично трапляється на пн.-зх. Поділлі, Товтровому кряжі, Опіллі, Придністров'ї; рідко - на Малому Поліссі та в Прикарпатті. Адм. регіони: Лв, Ів, Тр.

Чисельність та структура популяцій:

Спеціально не досліджувалася через значні труднощі з ідентифікацією структури популяцій: вид здатний розмножуватися вегетативно, утворюючи столони. Здебільшого трапляється у вигляді поодиноких клонів, або скупчень з кількох клонів, площею по 1-5 м2 кожний. Переважає вегетативне розмноження.

Причини зміни чисельності:

Руйнування екотопів, часте випалювання схилів, розорювання, випасання худоби та створення культур сосни.

Умови місцезростання:

Лучно-степові угруповання кл. Festuco-Brometea та ксерофітні чагарникові зарості (союз Prunion spinosae), та узлісся (кл. Trifolio-Geranietea), що формуються на малопотужних рендзинах, підстелених мергелями, вапняками й карбонатними пісковиками на схилах переважно пд. експозицій. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Нанофанерофіт. Невеличкий кущ до 45(60) см заввишки, з міцними столонами; стебла тонкі, вкриті прямими різновеликими шипиками. Листки 10-11 см завдовжки, вісь листка вкрита сидячими залозками з домішкою шипиків; прилистки вузенькі, до 2 мм завширшки, зверху голі, зісподу по краю усіяні сидячими залозками; листочки дрібні, вузькоеліптичні або вузьколанцетні, зверху голі, зісподу волосисті, інколи з домішкою залозок. Квітки поодинокі, 3-4 см діаметром; чашолистки коротші або дорівнюють пелюсткам, з обох боків голі, після цвітіння розхилені в боки, зберігаються до початку почервоніння гіпантіїв; диск дуже товстий, конусоподібний, з вузьким зівом, до 1 мм діаметром; стовпчики маточок виступають із зіва, утворюючи нещільну колонку. Гіпантії кулясті або овально-кулясті, достиглі - яскраво-червоні, зрідка вкриті стеблистими залозками. Цвіте в червні-липні, плодоносить у серпні-вересні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Росте у філіалі "Кременецькі гори" ПЗ "Ме-добори", а також у заказниках і пам'ятках природи пн.-зх. Поділля та Опілля: "Гора Макітра", "Лиса гора та Гора Сипуха", "Гора Го-лиця" та ін. Необхідним є вивчення динаміки популяцій виду. Заборонено знищення рослин, порушення умов місцезростання (не-контрольоване випалювання, викошування, надмірне випасання худоби, рекреація та заліснення схилів).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Хржановский, 1958; Флора УРСР, 1954.

Автор:

О.О. Кагало, Н.М. Сичак

Фото, малюнок:

О.О. Кагало