Шипшина Чацького
Rosa czackiana Besser
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Розові. Rosaceae |
Природоохоронний статус виду:
Неоцінений
Наукове значення:
Ендемік зі складного поліморфного комплексу Rosa gallica L. s.l.Ареал виду та його поширення в Україні:
Малопольська та Волино-Подільська височини. В Україні спорадично трапляється на пн.-зх. Поділлі, Товтровому кряжі, Опіллі, Придністров'ї; рідко - на Малому Поліссі та в Прикарпатті. Адм. регіони: Лв, Ів, Тр.
Чисельність та структура популяцій:
Спеціально не досліджувалася через значні труднощі з ідентифікацією структури популяцій: вид здатний розмножуватися вегетативно, утворюючи столони. Здебільшого трапляється у вигляді поодиноких клонів, або скупчень з кількох клонів, площею по 1-5 м2 кожний. Переважає вегетативне розмноження.
Причини зміни чисельності:
Руйнування екотопів, часте випалювання схилів, розорювання, випасання худоби та створення культур сосни.
Умови місцезростання:
Лучно-степові угруповання кл. Festuco-Brometea та ксерофітні чагарникові зарості (союз Prunion spinosae), та узлісся (кл. Trifolio-Geranietea), що формуються на малопотужних рендзинах, підстелених мергелями, вапняками й карбонатними пісковиками на схилах переважно пд. експозицій. Мезоксерофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Нанофанерофіт. Невеличкий кущ до 45(60) см заввишки, з міцними столонами; стебла тонкі, вкриті прямими різновеликими шипиками. Листки 10-11 см завдовжки, вісь листка вкрита сидячими залозками з домішкою шипиків; прилистки вузенькі, до 2 мм завширшки, зверху голі, зісподу по краю усіяні сидячими залозками; листочки дрібні, вузькоеліптичні або вузьколанцетні, зверху голі, зісподу волосисті, інколи з домішкою залозок. Квітки поодинокі, 3-4 см діаметром; чашолистки коротші або дорівнюють пелюсткам, з обох боків голі, після цвітіння розхилені в боки, зберігаються до початку почервоніння гіпантіїв; диск дуже товстий, конусоподібний, з вузьким зівом, до 1 мм діаметром; стовпчики маточок виступають із зіва, утворюючи нещільну колонку. Гіпантії кулясті або овально-кулясті, достиглі - яскраво-червоні, зрідка вкриті стеблистими залозками. Цвіте в червні-липні, плодоносить у серпні-вересні.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Росте у філіалі "Кременецькі гори" ПЗ "Ме-добори", а також у заказниках і пам'ятках природи пн.-зх. Поділля та Опілля: "Гора Макітра", "Лиса гора та Гора Сипуха", "Гора Го-лиця" та ін. Необхідним є вивчення динаміки популяцій виду. Заборонено знищення рослин, порушення умов місцезростання (не-контрольоване випалювання, викошування, надмірне випасання худоби, рекреація та заліснення схилів).
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне, протиерозійне.
Основні джерела інформації:
Хржановский, 1958; Флора УРСР, 1954.
Автор:
О.О. Кагало, Н.М. Сичак
Фото, малюнок:
О.О. Кагало