l1

prevnext

Глід Пояркової

Crataegus pojarkovae Kossych

Червона книга України Глід ПоярковоїКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Розові. Rosaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Локальний ендемічний вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Кримський ендемік. Зрідка зростає в сх. частині Гірського Криму - на масиві Кара-Даг. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Існує одна популяція на Карадазькому масиві, що охоплює пд. та пд.-сх. схили хребта Сюрю-Кая, сх. і пд.-сх. схили г. Святої, пн. та пн.-сх. схили хребтів Магнітний та Кок-Кая, Андезитова сопка. Окремі дерева зростають за межами масиву: мис Крабій, Баракольська долина, хребет Узун-Сирт. Рослини зростають окремими екземплярами або невеликими групами особин. У 2002 році популяція виду нараховувала 469 дерев, з яких 64 вже загинули, а 244 (52%) знаходяться в задовільному стані, решта - пошкоджені. Щороку гине від 0,5 до 10% екземплярів від чисельності популяції.

Причини зміни чисельності:

До створення заповідника основною причиною скорочення популяції було антропогенне навантаження (випасання, рубки, збирання плодів). Зараз основними причинами загибелі дерев залишаються: ентомошкідники крони та фітопатогенні гриби (70% зафіксованих випадків), зсуви ґрунту (22%), а також пожежі (5%), посуха (3%). Суттєвої шкоди популяції завдають мишоподібні гризуни, які харчуються насінням. Нормалізації структури популяції перешкоджає низький рівень поновлення рослин.

Умови місцезростання:

Зростає на сухих еродованих кам'янистих схилах, узліссях та в шиблякових угрупованнях (на висоті 50-300 м н. р. м.). Угруповання кл. Rhamno-Prunetea. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Фанерофіт. Деревце або кущ 3-6 м заввишки. Листки чергові, 3-5-лопатеві, сріблясті від густого опушення. Квітки білі, зібрані у щиток. Плід жовтий, округлий або грушоподібний (до 25 мм завдовжки), з 3-5 кісточками, їстівний. Цвіте у червні, плодоносить у вересні. Розмножується вегетативно і насінням.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Занесений до Червоного списку МСОП та Європейського червоного списку. Охороняють у Карадазькому ПЗ, де з 1999 р. проводиться моніторинг популяції. Рекомендується ввести у культуру як декоративну та плодову рослину. Слід контролювати стан популяцій. Заборонено вирубування, збирання, випали та інші порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у Нікітському ботанічному саду - ННЦ УААН.

Господарське та комерційне значення:

Харчове, вітаміноносне (плоди багаті на аскорбінову кислоту та інші вітаміни), медоносне, лікарське, декоративне, протиерозійне.

Основні джерела інформації:

Редкие растения и животнье Крьма. Справочник, 1988; Каталог редких, исчезающих и уничтожаемьх растений флорь Крьма, рекомендуемьх для запо-ведной охрань, 1975; Косьх, 1964, 1965; Красная книга СССР, 1984; Летухова, 2001; Летухова, 2004; ЧКУ, 1996.

Автор:

М.М. Федорончук, В.Ю. Лєтухова

Фото, малюнок:

В.Ю. Летухова