l1

prevnext

Цикламен коський (Кузнецова)

Cyclamen coum Mill. s.l.

Червона книга України Цикламен коський (Кузнецова)Карта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Первоцвітові. Primulaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Єдиний в Україні реліктовий ексклав на пн. межі ареалу. Кримська популяція іноді розглядається як окремий ендемічний вид.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Румунія (Добруджа), Болгарія (Пд. Причорномор'я, Странджа), Росія (Північно-Зх. Закавказзя), Греція (Егейський архіпелаг), Туреччина. В Україні - Гірський Крим, масив Бурундук-кая; окол. с. Крехвцово, Мелехово, Муромске, Некрасово, Пролом, Руське, Сінне (Білогірський р-н). Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій:

Загальна площа розповсюдження сягає 350-400 га, чисельність невідома. Частина популяції в окол. с. Мелехово сягає більш 6 млн. особин, третина з котрих - ювенільні, 52-57% - імматурні, 11-13% - генеративні. В ур. Кубалач ценопопуляції повночленні, правосторонні, з малою кількістю рослин прегенеративних вікових груп (2-5%), що свідчить про порушення структури. На 1 м2 зростає до 50-65 особин у ясенево-дубових, до 10-12 в дубово-грабових і лише 3-4 у перехідній смузі до букових лісів. Вікова структура ценопопуляцій лівостороння.

Причини зміни чисельності:

Хижацьке масове знищення квітів та бульб на продаж, у меншій мірі зміна ценотичної структури лісів під впливом рубок.

Умови місцезростання:

Зростає на висоті 500-700 м н. р. м. на сухих та свіжих багатих перегнійно-карбонатних ґрунтах з вмістом гумусу 8-20% у високозім-кнутих лісових ценозах: букових, грабово-букових, дубових, грабово-дубових, ясенево-дубових лісах кл. Querco-Fageteae. Мезофіт, сциофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Геофіт. Весняний ефемероїд. Багаторічна трав'яна рослина 10-15 см заввишки. Бульба темно-коричнева, округла, злегка сплющена з полюсів. Листки ниркоподібні, темно-зелені зі світлим мереживом зверху, фіолетові знизу на довгих черешках. Квітка бузково-рожева, запашна, 10-16 мм завдовшки, лопаті віночка яйцеподібні. Плід куляста коробочка до 1 см. Цвіте в лютому-березні, плодоносить у травні-липні. Розмножується насінням, бульбами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Внесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Частину популяції охороняють в заказнику загальнодержавного значення "Кубалач", у звязку з чим необхідно розширити його площу. Заборонено проведення суцільних рубок лісу, викопування, заготівлю та продаж рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують в Ботанічному саду ім. О.В. Фо-міна Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Нікітському ботанічному саду - ННЦ УААН та ін.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, лікарське; отруйний.

Основні джерела інформації:

Дідух, Вакаренко,1982; Ена, 2001; Косьіх, 1978; ЧКУ, 1996; Vakhrusheva, 2003.

Автор:

А.В. Єна, Я.П. Дідух, Л.П. Вахрушева

Фото, малюнок:

Д.М. Іноземцева