Цикламен коський (Кузнецова)
Cyclamen coum Mill. s.l.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Первоцвітові. Primulaceae |
Природоохоронний статус виду:
Зникаючий
Наукове значення:
Єдиний в Україні реліктовий ексклав на пн. межі ареалу. Кримська популяція іноді розглядається як окремий ендемічний вид.Ареал виду та його поширення в Україні:
Румунія (Добруджа), Болгарія (Пд. Причорномор'я, Странджа), Росія (Північно-Зх. Закавказзя), Греція (Егейський архіпелаг), Туреччина. В Україні - Гірський Крим, масив Бурундук-кая; окол. с. Крехвцово, Мелехово, Муромске, Некрасово, Пролом, Руське, Сінне (Білогірський р-н). Адм. регіон: Кр.
Чисельність та структура популяцій:
Загальна площа розповсюдження сягає 350-400 га, чисельність невідома. Частина популяції в окол. с. Мелехово сягає більш 6 млн. особин, третина з котрих - ювенільні, 52-57% - імматурні, 11-13% - генеративні. В ур. Кубалач ценопопуляції повночленні, правосторонні, з малою кількістю рослин прегенеративних вікових груп (2-5%), що свідчить про порушення структури. На 1 м2 зростає до 50-65 особин у ясенево-дубових, до 10-12 в дубово-грабових і лише 3-4 у перехідній смузі до букових лісів. Вікова структура ценопопуляцій лівостороння.
Причини зміни чисельності:
Хижацьке масове знищення квітів та бульб на продаж, у меншій мірі зміна ценотичної структури лісів під впливом рубок.
Умови місцезростання:
Зростає на висоті 500-700 м н. р. м. на сухих та свіжих багатих перегнійно-карбонатних ґрунтах з вмістом гумусу 8-20% у високозім-кнутих лісових ценозах: букових, грабово-букових, дубових, грабово-дубових, ясенево-дубових лісах кл. Querco-Fageteae. Мезофіт, сциофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Геофіт. Весняний ефемероїд. Багаторічна трав'яна рослина 10-15 см заввишки. Бульба темно-коричнева, округла, злегка сплющена з полюсів. Листки ниркоподібні, темно-зелені зі світлим мереживом зверху, фіолетові знизу на довгих черешках. Квітка бузково-рожева, запашна, 10-16 мм завдовшки, лопаті віночка яйцеподібні. Плід куляста коробочка до 1 см. Цвіте в лютому-березні, плодоносить у травні-липні. Розмножується насінням, бульбами.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Внесений до Європейського червоного списку та Червоного списку МСОП. Частину популяції охороняють в заказнику загальнодержавного значення "Кубалач", у звязку з чим необхідно розширити його площу. Заборонено проведення суцільних рубок лісу, викопування, заготівлю та продаж рослин.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Вирощують в Ботанічному саду ім. О.В. Фо-міна Київського національного університету ім. Т. Шевченка, Нікітському ботанічному саду - ННЦ УААН та ін.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне, лікарське; отруйний.
Основні джерела інформації:
Дідух, Вакаренко,1982; Ена, 2001; Косьіх, 1978; ЧКУ, 1996; Vakhrusheva, 2003.
Автор:
А.В. Єна, Я.П. Дідух, Л.П. Вахрушева
Фото, малюнок:
Д.М. Іноземцева