Вовна гірська пухнаста (кортуза Маттіолі підвид пухнаста)
Cortusa matthioli L. subsp. pubens (Schott, Nyman et Kotschy) Jav.
Судинні рослини |
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae) |
Дводольні. Magnoliopsida |
Первоцвітові. Primulaceae |
Природоохоронний статус виду:
Зникаючий
Наукове значення:
Вузькоендемічний підвид рідкісного виду.Ареал виду та його поширення в Україні:
Сх. карпатський високогірний ендемічний таксон, що поза Україною трапляється лише в Роднянських горах у Румунських Карпатах. В Українських Карпатах - на Чорногорі (г. Говерла). Адм. регіон: Ів.
Чисельність та структура популяцій:
Одна нечисленна популяція налічує близько 400 генеративних особин. Поновлення забезпечується шляхом насінного розмноження.
Причини зміни чисельності:
Хоча популяція є стабільною, але із-за малої чисельності і незначної площі її стан можна вважати загрозливим через природні зміни рослинності в оселищі - його поступове заростання зеленовільховим криволіссям і можливі зсуви скель і ґрунту.
Умови місцезростання:
Популяція приурочена до вогких затінених пісковикових скель, скелетних зволожених ґрунтів на висоті 1620-1650 м н. р. м. Угруповання належить до союзу Cystopteridion (кл. Asplenietea trichomanis), хоча в Польщі він наводиться для кл. Montio-Cardaminetea. Цей підвид росте на кислих ґрунтах (pH 5,9-6,7). Гігромезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика:
Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна корот-кокореневищна розеткова рослина. Кореневище темно-буре, густо вкрите довгими білуватими шнуроподібними додатковими коренями. Розетка складається з 3-5 листків з довгими черешками. Листки зубчасті, розрізані до 1/3 пластинки, 9-11 лопатеві. Квітконосний пагін 8-20 см заввишки. Суцвіття-зонтик утворене 4-9 квітками. Чашечка 5,5-6 мм завдовжки, розділена до половини. Віночок п'ятидільний, пурпурово-фіолетовий, лійкувато-дзвоникуватий, зрослий до 1/2 - 3/5 своєї довжини. Плід яйцеподібна коробочка 4,5-6,5 мм завдовжки. Вся рослина сизувата, вкрита густими, короткими, м'якими, оксамитовими на дотик волосками. Від інших підвидів відрізняється меншими розмірами, глибше розрізаними листками, меншою кількістю лопатей листків, густішим, коротшим і м'яким опушенням. Цвіте у першій половині червня, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням, рідше вегетативно.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:
Охороняють в заповідній зоні Карпатського НПП. Заборонено збирання рослин, гербарію, порушення умов місцезростання.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:
Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення:
Декоративне, ароматичне.
Основні джерела інформації:
Кобів, 1999, 2004; Czerwona Ksi^ga Karpat Polskich, 2008; Kobiv, 1999; Flora Republicii Populare Romfne, 1960; Wilczynski, 1924.
Автор:
Ю.Й. Кобів
Фото, малюнок:
Ю.Й. Кобів, В.В. Буджак