l1

prevnext

Вовна гірська пухнаста (кортуза Маттіолі підвид пухнаста)

Cortusa matthioli L. subsp. pubens (Schott, Nyman et Kotschy) Jav.

Червона книга України Вовна гірська пухнаста (кортуза Маттіолі підвид пухнаста)Карта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Первоцвітові. Primulaceae

Природоохоронний статус виду:

Зникаючий

Наукове значення:

Вузькоендемічний підвид рідкісного виду.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Сх. карпатський високогірний ендемічний таксон, що поза Україною трапляється лише в Роднянських горах у Румунських Карпатах. В Українських Карпатах - на Чорногорі (г. Говерла). Адм. регіон: Ів.

Чисельність та структура популяцій:

Одна нечисленна популяція налічує близько 400 генеративних особин. Поновлення забезпечується шляхом насінного розмноження.

Причини зміни чисельності:

Хоча популяція є стабільною, але із-за малої чисельності і незначної площі її стан можна вважати загрозливим через природні зміни рослинності в оселищі - його поступове заростання зеленовільховим криволіссям і можливі зсуви скель і ґрунту.

Умови місцезростання:

Популяція приурочена до вогких затінених пісковикових скель, скелетних зволожених ґрунтів на висоті 1620-1650 м н. р. м. Угруповання належить до союзу Cystopteridion (кл. Asplenietea trichomanis), хоча в Польщі він наводиться для кл. Montio-Cardaminetea. Цей підвид росте на кислих ґрунтах (pH 5,9-6,7). Гігромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Гемікриптофіт. Багаторічна трав'яна корот-кокореневищна розеткова рослина. Кореневище темно-буре, густо вкрите довгими білуватими шнуроподібними додатковими коренями. Розетка складається з 3-5 листків з довгими черешками. Листки зубчасті, розрізані до 1/3 пластинки, 9-11 лопатеві. Квітконосний пагін 8-20 см заввишки. Суцвіття-зонтик утворене 4-9 квітками. Чашечка 5,5-6 мм завдовжки, розділена до половини. Віночок п'ятидільний, пурпурово-фіолетовий, лійкувато-дзвоникуватий, зрослий до 1/2 - 3/5 своєї довжини. Плід яйцеподібна коробочка 4,5-6,5 мм завдовжки. Вся рослина сизувата, вкрита густими, короткими, м'якими, оксамитовими на дотик волосками. Від інших підвидів відрізняється меншими розмірами, глибше розрізаними листками, меншою кількістю лопатей листків, густішим, коротшим і м'яким опушенням. Цвіте у першій половині червня, плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням, рідше вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в заповідній зоні Карпатського НПП. Заборонено збирання рослин, гербарію, порушення умов місцезростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, ароматичне.

Основні джерела інформації:

Кобів, 1999, 2004; Czerwona Ksi^ga Karpat Polskich, 2008; Kobiv, 1999; Flora Republicii Populare Romfne, 1960; Wilczynski, 1924.

Автор:

Ю.Й. Кобів

Фото, малюнок:

Ю.Й. Кобів, В.В. Буджак