l1

prevnext

Бузок угорський

Syringa josikaea JJacq. ex Rchb.

Червона книга України Бузок угорськийКарта поширення виду

Судинні рослини
Покритонасінні Magnoliophyta. (Angiospermae)
Дводольні. Magnoliopsida
Маслинові. Oleaceae

Природоохоронний статус виду:

Вразливий

Наукове значення:

Реліктовий вид з диз'юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні:

Має два диз'юнктивних ексклави, розташовані у Сх. (Сх. Бескиди, Україна) та Пд. (Бігарські гори, Румунія) Карпатах. В Україні трапляється у витоках рр. Уж, Латориця, Ріка, Стрий на висотах 400-750 м н. р. м. Адм. регіони: Лв, Зк.

Чисельність та структура популяцій:

Популяції нечисленні, представлені у вигляді окремих розріджених куртин та поодиноких особин. У сприятливих умовах добре поновлюється вегетативно.

Причини зміни чисельності:

Освоєння характерних для виду екотопів - гірських заболочених вільшняків, надмірна рекреація, випас, витоптування. Як декоративна рослина інтенсивно використовується для виготовлення букетів.

Умови місцезростання:

Заболочені місця вздовж берегів річок і струмків, біля джерел, серед вільшняків і вербняків. Переважно в угрупованнях союзу Symphyto-Fagion, рідше кл. Alnetea glutinosae. Мезогігрофіт, евтроф.

Загальна біоморфологічна характеристика:

Фанерофіт. Невелике дерево або кущ 3-5 м заввишки. Листки широкоеліптичні, 5-12 см завдовжки, більш-менш повстисті (зрідка голі), темно-зелені зверху та сіро-зелені знизу. Квітки світло-бузкові або рожеві, пахучі, зібрані у невелику прямостоячу волоть, котра розвивається з верхівкової бруньки. Цвіте в травні-липні, плодоносить у вересні-жовтні. Розмножується насінням і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони:

Охороняють в "Ужанському" НПП, у пам'ятці природи "Бузок угорський" (Львівська обл.). Необхідно надати охоронний статус усім відомим природним оселищам. Заборонено збирання квітів, несанкціоноване викопування для пересаджування, руйнування й порушення екологічного режиму локаліте-тів, зокрема осушення територій та штучна посадка декоративних видів, суцільні рубки лісу в місцях зростання виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах:

Вирощують у багатьох ботанічних садах, використовують в озелененні.

Господарське та комерційне значення:

Декоративне, протиерозійне, ґрунтозахисне, цінне селекційне.

Основні джерела інформації:

Определитель вьсших растений Украинь, 1987; Крiчфалушiй, Будніков, Мигаль, 1999; Molnar, 2003; Thaisz, 1909; Thaisz, 1912.

Автор:

А.В. Мигаль, О.О. Кагало, Л.М. Фельбаба-Клушина

Фото, малюнок:

О.О. Кагало, Н.О. Гавриленко